Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
12/09/2016 - 11:20

Mieszkańcy Podegrodzia w Licheniu dziękowali za kanonizację ojca Papczyńskiego

W Licheniu odbyły się w sobotę (10 września) ogólnopolskie uroczystości dziękczynne za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego. Nie zabrakło na nich mieszkańców Podegrodzia – miejscowości w której urodził się przyszły Święty.

Na początku uroczystości zespół z Podegrodzia zaprezentował montaż słowno-muzyczny o życiu ojca Papczyńskiego.

- Cieszę się, że Podegrodzie tak licznie przyjechało do Lichenia – mówił ks. Piotr Kieniewicz z sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W samo południe w bazylice rozpoczęła się uroczysta Msza św.,której przewodniczył kard. Stanisław Ryłko. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowało 18 biskupów (wśród nich biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski) i 80 kapłanów (w tym ks. Józef Wałaszek, proboszcz parafii w Podegrodziu).

Zastanawiając się nad przesłaniem, jakie pozostawił nam św. Stanisław Papczyński, kard. Ryłko mówił w homilii: „Przypomina on nam dzisiaj, że chrześcijaństwo to przede wszystkim żywa osoba Jezusa Chrystusa. On uczy nas dzisiaj jak Chrystusa wybierać i jak otwierać się na Jego miłosierną miłość, jak tej miłości pozwolić się dotknąć”.

Przed zakończeniem Mszy św. ks.prałat Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odczytał list do uczestników licheńskich uroczystości:

- Wierzę, że ten gorliwy patriota, głosiciel sprawiedliwości społecznej, znakomity kaznodzieja, jedna z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Rzeczypospolitej stanie się także życiowym wzorem dla wielu współczesnych – napisał Prezydent o ojcu Papczyńskim.

Uroczystości ogólnopolskie w Licheniu miały miejsce dwa dni po uroczystościach diecezjalnych w Podegrodziu, o czym pisaliśmy Cała diecezja w Podegrodziu dziękowała za kanonizację ojca Papczyńskiego

(KB)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020