Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/10/2015 - 07:25

Marek Janczak, wójt gminy Łabowa opatentowuje swoje wynalazki

Marek Janczak skonstruował drewniany samochód z elektrycznym silnikiem, zrekonstruował przedwojenny czołg i wiele innych pojazdów. Teraz opatentowuje swoje wynalazki.

Udanie łączy funkcje wójta gminy Łabowa, konstruktora i wynalazcy. Urzędnikiem jest od czterech kadencji, a  od zawsze restaurował stare auta i motocykle.

Wójt Łabowej przyzwyczaił nas do tego, że motoryzacja i technika nie mają dla niego absolutnie żadnych tajemnic. Od lat rekonstruuje stare pojazdy, samochody i motocykle. Odtworzenie modelu tankietki TKS z 20-lecia międzywojennego, tylko na podstawie pożółkłych fotografii, nie było dla niego żadnym problemem. Wojskowy pojazd od dwóch lat robi furorę na każdej rekonstrukcji historycznej.  Następnie sam sobie podniósł poprzeczkę i skonstruował elektryczny samochód z autorskim silnikiem elektrycznym. O jego nowatorskich pasjach jest już głośno. Janczak trafił m.in. do „Faktów” TVN, o jego pasji pisały ogólnopolskie gazety.

"Elektrynka", czyli drewniane auto na prąd było konstruowane przez dwa lata. Jego wzornictwo nawiązuje do początków motoryzacji, silnik jest autorską i nowatorską konstrukcją wójta. 

 - Silnik jest mojej konstrukcji – wyjaśnia Marek Janczak. - Samochodem z tym silnikiem można jeździć, a więc to robię.

Po raz kolejny zdecydował się na pójście krok dalej i zgłosił swoje wynalazki do Urzędu Patentowego.

- Wniosek do urzędu pomogła mi napisać córka i zostałem mile zaskoczony pozytywną odpowiedzią - mówi Janczak. - Chcę opatentować dwukierunkowe wolne koło. Jest to urządzenie mechaniczne, może już istnieje elektroniczne, ale mój wynalazek jest całkowicie autorski. Wniosek został przyjęty w urzędzie i zarejestrowany. 

Ten wynalazek został zamontowany w „Elektrynce” i działa. Obecnie pracownicy Urzędu Patentowego sprawdzają, czy ktoś już zastrzegł działanie takiego urządzenia, czy też nie.

- W dalszej kolejności chcę objąć ochroną patentową elektryczny silnik mojego autorstwa - konkluduje Janczak. - Samo złożenie wniosku daje ochronę patentową danego urządzenia.

Patent daje jego właścicielowi ograniczone w czasie prawa do rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z  niego  w celach zawodowych albo zarobkowych na terenie państwa, które  patentu udzieliło. Gdy wynalazek  zostaje opatentowany to jest on w pełni chroniony.

(Rob)

Fot. Rob







Dziękujemy za przesłanie błędu