Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
09/07/2016 - 05:05

Lider zespołu VIDEO w Sączu: Szczęść Boże!

Wojciech Łuszczykiewicz, wokalista zespołu VIDEO, którego występ na „imieninach” Nowego Sącza oprotestowano, zakończył piątkowy koncert w Parku Strzeleckim słowami „Szczęść Boże!”.

Mocne też było entree. Łuszczykiewicz zadeklarował, w imieniu zespołu, wpłatę 8. tysięcy złotych (brakujących) na rzecz chłopczyka oczekującego na operację, na co kwestowano podczas imprezy. W odpowiedzi gorące brawa.  

Koncert zespołu VIDEO zgromadził w Parku Strzeleckim około trzech tysięcy widzów, głównie nastolatków. Zespół zagrał swoje przeboje oraz szlagiery innych kapel rockowych. Publiczność śpiewała, piszczała, tańczyła i skakała razem z artystami. Te piosenki – okazuje się – są znane również w Sączu. 

VIDEO dało w Parku Strzeleckim niezły show. Na to składała się muzyka i efekty świetlne. Młodzież bawiła się znakomicie, trzykrotnie przywoływano artystów na scenę. Nie odnotowano żadnych incydentów. Nie było gwizdów ani przekleństw. Impreza udana!

Komentarz     

Przeciwko występowi Wojciecha Łuszczykiewicza w Nowym Sączu protestował, w liście otwartym do prezydenta miasta, opublikowanym w naszym portalu, Jarosław Rola.

Dyrektor Zespołu Szkół w Librantowej i jednocześnie prezes Sądeckiej Rodziny Katyńskie przypomniał hasło na koszulce, którą latem 2010 roku lansował się Łuszczykiewicz: „Jest krzyż – jest impreza”. W tle był krzyż upamiętniający ofiary tragedii smoleńskiej ustawiony przez harcerzy przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.  

Protest Roli poparł poseł Piotr Naimski, prezydent Nowak nie zareagował, umowy z VIDO nie zerwano, zaś  Łuszczykiewicz w liście do naszej redakcji zaprzeczył oskarżeniom. Tłumaczył, że w 2010 roku na swój sposób bronił krzyża i został źle zrozumiany.

Muszę przyznać, że w miniony piątek, w Parku Strzeleckim, lider VIDEO poniekąd rozbroił przeciwników. Kiedy pożegnał publiczność słowami „Szczęść Boże”  - dosłownie wypadł mi dyktafon z ręki. Wszystkiego się spodziewałem, lecz nie takiego finału!

To nie było jedyne nawiązanie inteligentnego, jak widać, wokalisty do sądeckich oskarżeń, odnoszących się do 2010 roku.  W trakcie koncertu jeden z utworów Łuszczykiewicz tak anonsował: „Oto co gra VIDEO na orgiach satanistycznych…”  i popłynęła łagodna, ciepła muzyka. Wokalista mówił też o żonie, z którą przyjechał do Sącza i powiedział, że największym beneficjentem programu pomocy rodzinie 500 plus wśród członków zespołu jest perkusista, ojciec trójki dzieci. Głupio zabrzmiało za to parafraza hasła sprzed sześciu lat: „Jest piątek – jest impreza”. 

***

Nie jestem żadnym znawcą, ale koncert VIDEO miło się słuchało, być może również dlatego, że wystąpili zaraz po sądeckiej kapeli (z litości nie podam nazwy) w typie „łu-bu-du-bu-du”. (Świetny był także  wcześniejszy, miejscowy zespół bluesowy, m.in. znakomite partie solowe na harmonijce ustnej w wykonaniu młodzieńca z kucykiem).

VIDEO to łagodny brzmienie, melodyjne piosenki i przyjemny głos Wojciecha Łuszczykiewicz. Teksty piosenek nieskomplikowane: o miłości, rozstaniu i tęsknocie. To  zawsze podoba się nastolatkom.

Podsumowując, zdecydowanie udało się w Nowym Sączu Wojciechowi Łuszczykiewiczowi ocieplić wizerunek.

Obejrzyj też Fotorelację z koncertu i przeczytaj o tym jak: Zespół VIDEO dołożył 8 tysięcy, by ratować życie Kacperka z Nowego Sącza!

Henryk Szewczyk    Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)