Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
04/05/2016 - 12:50

Lalka, Dziady i wiersz Herberta. Maturzyści chwalą tematy

Ponad 280 tys. maturzystów ma już za sobą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Z jakim wynikiem? Dowiedzą się 5 lipca. Nowosądeccy uczniowie wychodzili ze szkół raczej z zadowoleniem. – Wszyscy wybraliśmy pierwszy temat, rozprawkę. Czytanie ze zrozumieniem było dość łatwe, dotyczyło zmian języka w internecie oraz sensu życia człowieka – mówi Beata Zielińska z V LO w Nowym Sączu.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwał 170 minut, ale duża część uczniów skończyła pisać nim upłynął limit czasu. Na przedmaturalnej giełdzie tematów typowano coś z twórczości Henryka Sienkiewicza (2016 jest Rokiem Sienkiewicza w Polsce), „Pana Tadeusza”  Adama Mickiewicza” lub „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Ale żaden z typów „nie wypalił”. W tym roku tematy maturalne oparto na fragmencie IV części „Dziadów” – „Czy warto kochać, mimo, że miłość wiąże się z cierpieniem?" i wierszu „Dałem słowo” Zbigniewa Herberta.  

Czytanie z zrozumieniem dotyczyło „Lalki”, potem można było wybrać temat o miłości – czy warto kochać, gdy miłość doprowadza człowieka do cierpienia i bólu, a wszystko to na podstawie czwartej części „Dziadów”. Egzamin nie był trudny, zwłaszcza, że można było wybrać rozprawkę. Motyw miłości jest bardzo prosty i ogólny, każdy autor kiedyś kochał i opisywał takie doświadczenia. Trudno będzie zapewne jutro na matematyce – mówi Renata Górka z Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu.

Matematyka powinna być przedmiotem dodatkowym, a nie obowiązkowym. Z roku na rok są co raz trudniejsze zadania – dodaje Kamila Kwaśniewska, również z „Gastronoma”.

Jak się okazało nie spotkaliśmy nikogo, kto podjął się interpretacji wiersza Herberta. Jutro o godz. 9 maturzystów czeka obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.

Matura 2016: Uczniowie przystępują do egzaminu dojrzałości. Na początek język polski
Matura z języka polskiego w nowosądeckiej „dwójce” [zdjęcia]

(JB)
Fot. JB

Lalka, Dziady i wiersz Herberta. Maturzyści chwalą tematy, fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu