Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
02/11/2015 - 06:50

Kucowa – „Podegrodzkie Powązki”

W ostatnich latach na podegrodzkiej „nekropoli” zaszło wiele zmian. Stare, ponad stuletnie pomniki oraz zdobione, żeliwne krzyże odzyskały swój dawny, piękny wygląd. W tym roku odnowiono pomnik ks. Jana Oleksika. Odnowiono i pomalowano także cztery żeliwne krzyże posadowione na postumentach z odnowionego piaskowca. Wiekowe, pięknie zdobione krzyże, zostały odlane w znanej Kuźni Ustroń, działającej nieprzerwanie przez 226 lat - do roku 2008.

Stało się to za sprawą licznej grupy mieszkańców parafii Podegrodzie, którym od dawna leży na sercu wygląd cmentarza oraz piecza nad – naznaczonymi zębem czasu – żeliwnymi i kamiennymi symbolami materialnej kultury ubiegłych pokoleń. Do podjęcia działań, mających na celu przywrócenie dawnego blasku zabytkowym  obeliskom, przyczynił się fakt, iż Podegrodzie obchodziło w ubiegłym roku swój jubileusz 1000-lecia istnienia parafii. Wielowiekowa parafia obejmowała swym zasięgiem odległe miejscowości poczynając od Biczyc Górnych i Trzetrzewiny - na północy, po Gołkowice i Gaboń pod Przechybą - na południu.

Niewielka, lecz jakże istotna część milenijnej historii Ziemi Podegrodzkiej zawarta została w kamiennych posągach i żeliwnych, zdobionych krzyżach. To w nich zachowane zostało świadectwo przeszłych pokoleń - mieszkańców i znamienitych kapłanów - pracujących z poświęceniem dla dobra lokalnej wspólnoty i parafii.

Aby ocalić dla potomnych historyczne ślady naszej chrześcijańskiej tożsamości, należało – i niewątpliwie nadal należy – utrzymywać istniejące, zabytkowe monumenty w jak najlepszym stanie technicznym. Niezawodnymi sposobami przedłużenia żywotności przedmiotów - wykonanych z piaskowca i żeliwa - są okresowe zabiegi renowacyjne.Te natomiast, w większości przypadków, wymagają fachowej wiedzy konserwatorskiej, i - co zrozumiałe - stosownych nakładów finansowych. Dochowując tych wymagań,zaangażowano do współpracy specjalistów z dziedziny renowacji zabytków oraz fachowców w dziedzinie kamieniarstwa.

Wzorem poprzednich lat  inicjatywa społeczna skupiła się na renowacji zabytkowych obiektów na terenie cmentarza. Tym razem, zabiegom konserwatorskim, poddano kamienny pomnik ks. Jana Oleksika, który sfinansowany został przez Bank Spółdzielczy w Podegrodziu. Ponadto odnowiono i pomalowano cztery żeliwne krzyże posadowione na postumentach z odnowionego piaskowca. Wiekowe, pięknie zdobione krzyże, zostały odlane w znanej Kuźni Ustroń, działającej nieprzerwanie przez 226 lat - do roku 2008.

Jeden - odlany w tej kuźni - krzyż ma szczególną cechę. Widnieje na nim napis INCI - napisany cyrylicą, co może oznaczać, że w miejscu zachowanego krzyża spoczywa osoba, która była katolikiem, wyznawcą obrządku wschodniego, należącego do Kościoła unickiego tzw. Kościoła cierpiącego.

Fundusze na przeprowadzoną renowację pozyskano od podegrodzkich parafian,a także od rodaków mieszkających w Starym - i Nowym Sączu oraz w Krakowie. Udział w finansowaniu renowacji krzyży miała również parafia i gmina Podegrodzie.

Prace fachowe tj. malowanie artystyczne krzyży i remont dwóch postumentów z piaskowca wykonali bezpłatnie mieszkańcy Podegrodzia. Odnowiony pomnik oraz żeliwne krzyże, odzyskawszy swoją świetność i dawny blask, wyróżniają się w sposób znaczący pośród współczesnych nagrobków podegrodzkiego cmentarza. Niewątpliwie wszelkie przeprowadzone prace konserwatorskie, renowacyjne, kamieniarskie - prowadzone przy ogromnym zaangażowaniu lokalnej społeczności - zmieniły tak obraz samego cmentarza, jak również ubogaciły samych mieszkańców zabiegających o piękno „Podegrodzkich Powązek”.

Kucowa – przykościelne wzgórze na którym usytuowany jest podegrodzki cmentarz, to zarówno miejsce wiecznego spoczynku, jak również swoista skarbnica historii i pamięci

pokoleń zapisanej w … kamieniu.

Mieszkańcy i parafianie

Kucowa-Podegrodzkie Powązki










Dziękujemy za przesłanie błędu