Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
31/08/2016 - 09:30

Krynicki dworzec zadebiutuje w roli teatru. Na scenie m.in. Jerzy Trela

Od piątku do niedzieli kryniczanie będą mieli okazję obejrzeć spektakl „WARszawianka” krakowskiego Teatru Modrzewiowego – od/nowa. Reżyserii dramatu Stanisława Wyspiańskiego podjął się Szymon Budzyk. Przedstawienie wystawione zostanie w nietypowej scenerii krynickiego dworca PKP, a wezmą nim też udział sami mieszkańcy uzdrowiska.

Od kilku lat budynek dworca PKP w Krynicy jest zamknięty i niszczeje. O jego przejęcie od lat zabiega burmistrz Dariusz Reśko. Olbrzymia powierzchnia budynku przy ul. Ebersa 1 ma aż 1600 metrów kwadratowych, co pozwala na zaaranżowanie go do wielu celów.

– Mogłoby się tu przede wszystkim mieścić Centrum Kultury wraz z galerią i salą widowiskową, biblioteką publiczną, a także Ośrodek Pomocy Społecznej – wylicza Dariusz Reśko.

Na remont budynku potrzebne jest około 3 mln złotych, a wcześniej zgoda na jego przejęcie.

Nim jednak zapadną decyzje „na górze”, kryniczanie będą mieli trzykrotną okazję zobaczyć w holu budynku dworca „WARszawiankę”, współpracującego z miastem teatru z Krakowa. Za przedstawienie odpowiada Szymon Budzyk (prywatnie mąż Karoliny Fortuny, aktorki rodem z Nowego Sącza), młody aktor i reżyser, który w Krakowie założył niezależną scenę i Fundację Sz(t)uka Teatru . Kilka lat temu podczas jednej z edycji Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Nowym Sączu, można było obejrzeć jego bardzo udane przedstawienie „Lalki”, wystawione wówczas w zakopiańskim Teatrze Witkacego. Teraz w ramach projektu Teatr Modrzewiowy-od/nowa, odbędzie się premiera „WARszawianki z gościnnym występem Jerzego Treli w roli Starego Wiarusa. Wstęp na przedstawienie jest wolny.

– Teatr Wyspiańskiego to coś w rodzaju narodowego eksperymentu, tragicznej myśli narodowej z poezją uderzającą w nasze dusze. Wyspiański był wzburzonym modernistą swojej epoki, dziś brzmi jak snująca się muzyka naszych dziejów. Od rycerskiej pieśni przez Chopina po dobry polski jazz. To teatr umarłych i żywych, ponad pokoleniowy i ponad czasowy. Pamięć o tych którzy przeminęli pozwala nam uchronić naszą kulturę, a chronić ją, jest obowiązkiem twórców. WARszawianka jest spektaklem o pragnieniu i niemocy wybawienia narodu z rąk olbrzyma, o nadziei która była rozpłomieniona w umysłach i sercach żyjących w czasie bez nadziei. O nadziei której pragnęli dla nas - to my dzisiaj jesteśmy spełnieniem ich pragnień. Spektakl dedykuję polskim kobietom, bo dzięki nim za każdym razem gdy mężczyzn „łany całe się kładły”, one dbały o kolejne pokolenia – zaznacza Szymon Budzyk.

***
2 września  godzina 19:15 / PREMIERA!
WARszawianka – St. Wyspiański / reż. Szymon Budzyk
Miejsce: Teatr Modrzewiowy / Krynica Zdrój, Hala Główna Dworca PKP ul. Ebersa 1 / WSTĘP WOLNY

3 września godzina 19:15
WARszawianka – St. Wyspiański / reż. Szymon Budzyk
Miejsce: Teatr Modrzewiowy / Krynica Zdrój, Hala Główna Dworca PKP ul. Ebersa 1 / WSTĘP WOLNY

4 września godzina 19:15
WARszawianka – St. Wyspiański / reż. Szymon Budzyk
Miejsce: Teatr Modrzewiowy / Krynica Zdrój, Hala Główna Dworca PKP ul. Ebersa 1 / WSTĘP WOLNY

Reżyseria/Scenografia – Szymon Budzyk
Kostiumy – Aleksandra Dąbrowska
Wideo – Piotr Osak
Obsada: Maria - Beata Śliwińska, Anna - Karolina Fortuna, Chłopicki - Andrzej Rozmus, Skrzynecki - Wojciech Trela, Młody oficer - Mateusz Paluch (PWST), Stary wiarus - Jerzy Trela (gościnnie), Chór Kobiet - Mieszkańcy Krynicy

(JB), fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu