Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
01/06/2016 - 19:30

Krynica: Prawosławna parafia św. Włodzimierza już z siedmioma kopułami

Dziś w Prawosławnej Parafii p.w. św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy-Zdroju miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Wierni doczekali się w końcu umieszczenia ostatniej, siódmej, kopuły. Parafia fundusze na wykonanie kopuły zbierała przez 10 lat.

Cerkiew św. WojciechaDziś rankiem w parafii prawosławnej p.w. św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy rozpoczęły się prace nad zakładaniem siódmej kopuły. Tym samym budowa cerkwi została ukończona.

Kamień węgielny pod cerkiew wbudowany był w 1983 r. Natomiast dopiero w 1996r. Nastąpiła jej konsekracja. Dziś, po 20 latach, budowa cerkwi została ukończona, gdyż jak powiedział nam ks. Piotr Pupczyk, proboszcz tamtejszej parafii, do dnia dzisiejszego cerkiew była zwieńczona sześcioma kopułami, tej siódmej brakowało, teraz poprzez dobudowanie tej siódmej, świątynia zyska tę formę architektoniczną, jaka była przewidziana.

Inwestycja wymagała dużych środków finansowych. Sam materiał kosztował ok. 300 tys. złotych. Parafia fundusze zbierała przez 10 lat.

Środki zbieraliśmy prawie 10 lat.- mówi ks. Piotr - Gromadziliśmy je poprzez organizację koWieżencertów tutaj w cerkwi, poprzez kolekty i te ogólno-metropolitarne, jak i te w naszej cerkwi (kolekta, to ofiara pieniężna zbierana podczas nabożeństwa, przeznaczona na konkretny cel- przyp. Red.). Środki otrzymywaliśmy także od ludzi życzliwych, którzy nas obdarowywali. Udział ma w tym także nasza diecezja przemysko-nowosądecka. Zebranie funduszy było trudne, jednak poprzez różne formy działalności oraz dzięki turystom, którzy odwiedzają naszą cerkiew udało się uzbierać fundusze.

Budową kopuły, która w sumie mierzy 39 metry, zajęła się firma pana Zenona Wąchały spod Limanowej, który wraz ze współpracownikami podjął się realizacji i dokończenia tego przedsięwzięcia.

Teraz, gdy cerkiew jest już w pełni ukończona, zapewne jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności, zarówno dla podziwiających ją wiernych, jak i odwiedzających turystów.

Paulina Fabiś- Rychel fot. własne,

Krynica: Prawosławna Parafia św. Włodzimierza


Dziękujemy za przesłanie błędu