Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/04/2016 - 05:20

Koniec poszukiwań nowej siedziby Muzeum Okręgowego? Muzealnicy przeniosą się na Jagiellońską, zajmą budynek po banku

Jest nadzieja, że Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu znajdzie nareszcie swoją stałą siedzibę. Ta instytucja kulturalna przeprowadzi się najprawdopodobniej do budynku przy ul. Jagiellońskiej 56, który w ostatnich latach zajmowały banki. Obiekt został wystawiony do sprzedaży.

O czynionych staraniach, aby kupić wspomniany budynek mówił wczoraj podczas konferencji prasowej w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

Przypomnijmy, że poszukiwania nowej stałej siedziby dla sądeckiego muzeum, będącego placówką zawiadywaną przez Urząd Marszałkowski w Krakowie, czynione były od dawna. Muzeum nie posiada bowiem w centrum miasta stałej swojej siedziby. Od wielu lat mieści się w Domu Gotyckim, który jest własnością parafii św. Małgorzaty. Muzeum może użytkować ten obiekt do 2023 roku.

Poszukiwania innego lokum, do którego mogłaby przenieść się ta instytucja zintensyfikowały się po tym, jak w sierpniu ubiegłego roku muzeum musiało opuścić synagogę przy ul. Berka Joselewicza. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, która była właścicielem tego obiektu upomniała się o zwrot budynku, który ma wrócić do kultu religijnego.

Czy to koniec poszukiwań siedziby muzeum w Nowym Sączu

Jesienią ubiegłego roku muzeum opuściło synagogę, a bogate muzealne zbiory, które były tam przechowywane przeniesiono do innych obiektów muzealnych znajdujących się na terenie miasta, przede wszystkim zaś do Miasteczka Galicyjskiego. Muzeum oddając synagogę utraciło dużą przestrzeń wystawienniczą. Przypomnijmy, że w sądeckiej synagodze przez blisko czterdzieści lat funkcjonował jeden z muzealnych oddziałów – Galeria Dawna Synagoga, w której odbywały się wspaniałe imprezy kulturalne. Była ona także miejscem rewelacyjnych wystaw.

Kilka miesięcy temu Zarząd Województwa Małopolskiego zamierzał sypnąć groszem na remont tzw. kamienicy Sieradzkich przy ul. Lwowskiej należącej do miasta. Niestety, z planów tych nic nie wyszło. Obie strony ostatecznie nie doszły do porozumienia. Jak to określił wczoraj Leszek Zegzda „nic nie wynikło z wstępnych ustaleń” dotyczących tej lokalizacji między województwem małopolskim, a miastem Nowy Sącz.

Jak już pisaliśmy okazało się, że nowa lokalizacja przy ul. Lwowskiej była ....nieaktualna.

Czytaj: pisma, e-maile i banialuki. Komunikacyjna wojna o muzeum.

Zarząd Województwa małopolskiego nie ustawał, jednak w wysiłkach, by znaleźć nowe lokum dla sądeckiego muzeum. Wczoraj Leszek Zegzda odpowiedzialny za małopolskie inwestycje podczas konferencji prasowej mówił sporo o staraniach, jakie podejmuje w tym zakresie Zarząd Województwa Małopolskiego.

Wszystko wskazuje na to, że władze Małopolski są na dobrej drodze ku temu, aby muzeum znalazło wreszcie stałą siedzibę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, to tak zasłużona placówka kulturalna jaką jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu znajdzie wreszcie swoje stałe miejsce.

- Dzisiaj pojawia się wielka nadzieja – powiedział wczoraj Leszek Zegzda. – Jesteśmy już właściwie na ostatniej prostej. Mamy nadzieję, że nic już nie stanie na przeszkodzie zakupienia przez województwo małopolskie budynku przy ul. Jagiellońskiej 56 na potrzeby muzeum. Przylega on do budynku Urzędu Wojewódzkiego. Wcześniej był zajmowany przez banki. Obiekt został wystawiony do sprzedaży. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął to wyzwanie. Zabezpieczyliśmy środki finansowe. Jesteśmy już po negocjacjach, ale jeszcze przed ostateczną decyzją zarządu banku. Byłaby to wspaniała siedziba muzealna.

Stan budynku jest dobry, wymaga jedynie niewielkiej adaptacji. Jeszcze nic do końca nie jest przesadzone, bo konieczna jest zgoda zarządu banku na sprzedaż obiektu.

Władze Województwa Małopolskiego chcą przeznaczyć na nową siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ponad 4 mln zł. Ponad milion złotych miałby pochodzić ze środków unijnych zagwarantowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, reszta – m.in. z budżetu województwa i muzeum.

- Wierzę, że długa droga, pielgrzymka przez pustynię dobiega końca – obrazowo określił starania o nowe lokum dla muzeum Leszek Zegzda.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek przypomniał, że placówka ta wpisana jest w historię miasta.

Czy to koniec poszukiwań siedziby Muzeum w Nowym Sączu

- Warto wspomnieć, że muzeum 18 stycznia 1945 roku straciło swoją stałą siedzibę. Muzeum Ziemi Sądeckiej mieściło się wówczas na zamku sądeckim. Pielgrzymka naszej instytucji trwa, można powiedzieć aż do dzisiaj. Jesteśmy na dobrej drodze, aby wreszcie znaleźć swoje stałe miejsce. Pozyskanie nowej siedziby na starówce sądeckiej jest dla nas kluczowe – zaznaczył Ślusarek

Dyrektor Ślusarek przyznał, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami i budynek przy ul. Jagiellońskiej 56 zostanie przeznaczony na cele muzealne, to będzie w nim rozwijana działalność wystawiennicza, naukowo-badawcza, edukacyjna oraz organizacyjno-administracyjna.  

Z szacunków muzeum wynika, że na działalność wystawienniczą, naukowo-badawczą, edukacyjną oraz organizacyjno-administracyjną, a także magazyn zbiorów, potrzebny jest budynek o powierzchni użytkowej od tysiąca do 1,5 tys. m kw. Największe, najatrakcyjniejsze wystawy zmienne, głównie z obszaru historii sztuki, wymagają powierzchni od 150 do 200 m kw. Stałe ekspozycje (m.in. galeria malarstwa wybitnego sądeckiego artysty Bolesława Barbackiego, wystawa historyczna przedstawiająca dzieje Nowego Sącza i regionu) zajęłyby 120-150 m kw. Na urządzenie pracowni naukowo-badawczych, sal, w których będą się odbywać warsztaty i lekcje muzealne, a także biura administracyjne i księgowe niezbędna jest powierzchnia 300-350 m kw.

Do nowego magazynu (ok. 350 m kw.), wyposażonego w nowoczesne systemy zabezpieczania zbiorów i monitorujących warunki klimatyczne, przeniesione zostałyby wszystkie dzieła sztuki zdeponowane dotychczas w Galerii Dawna Synagoga oraz część eksponatów z innych oddziałów muzeum.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu mogłaby otworzyć swoje podwoje w pierwszym kwartale 2018 roku.

Leszek Zegzda ma nadzieję, że kupno budynku uda się sfinalizować najpóźniej w maju br. Będzie to jednak uzależnione od decyzji zarządu banku. We wrześniu powinna rozstrzygnąć się kwestia pozyskania funduszy europejskich i powinny rozpocząć się prace adaptacyjne w tym budynku.

(MACH)

Fot. (MACH)







Dziękujemy za przesłanie błędu