Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/07/2016 - 14:40

Kolej w wakacje poluje na kierowców

Z początkiem lipca rozpoczęła się wakacyjna akcja „Bezpieczny piątek”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują do kierowców o zachowanie przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych. Kontrole prowadzi policja i Straż Ochrony Kolei. - Nie będzie tolerancji dla lekceważących przepisy – zapowiadają organizatorzy.

Liczba wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo- drogowych maleje. Jednak wciąż, aż 98 proc. z nich to skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i czerwonych świateł, a nawet omijania rogatek. Na wybranych przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju dyżurować będą przedstawiciele PLK, Straży Ochrony Kolei oraz policji. Patrolowane będą również tory w okolicach tzw. „dzikich przejść”.

Podczas kontroli, pouczeń i rozmów do kierowców i pieszych trafi kilkanaście tysięcy ulotek, informujących o właściwym zachowaniu na terenach kolejowych, a dla piratów kolejowo-drogowych będą mandaty. Działania przypominają, że obowiązkiem jest postępowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem – to ono gwarantuje bezpieczeństwo na wszystkich przejazdach.

Z kolejowych statystyk wynika, że tylko w pierwszym kwartale tego roku doszło do 38 wypadków i kolizji, w których zginęło 11 osób a 3 zostały ciężko ranne. Do jednego z tych tragicznych zdarzeń doszło z końcem lutego na przejeździe kolejowym przy ul. Grunwaldzkiej w Muszynie, w którym poważnie ranni zostali kierujący Volkswagenem dziewiętnastolatek i jego jedenastoletni brat.  

- Każdy kierowca powinien pamiętać, że na przejeździe kolejowo-drogowym pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Niezależnie od sposobu zabezpieczenia skrzyżowania toru i drogi – znakami, sygnalizacją świetlną lub rogatkami, należy się zatrzymać i upewnić czy przejazd jest bezpieczny. Gdy brakuje rozsądku, zaczyna się roztargnienie i ryzyko, które prowadzi do tragicznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych  – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

98 na 100 wypadków i kolizji powstaje z winy kierujących, którzy nie dostrzegają potrzeby zatrzymywania się przed przejazdem, bądź lekceważą przepisy i zasady, dotyczące wszystkich użytkowników drogi. Każdy przejazd kolejowo-drogowy jest odpowiednio zabezpieczony. Znaki ustawione przed przejazdem dokładnie informują kierowcę o tym, do jakiego miejsca się zbliża i nakazują odpowiednie zachowanie. Dodatkowa sygnalizacja świetlna i dźwiękowa czy rogatki, nie zwalniają kierowcy z obowiązku zachowania zgodnego z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

(ami), fot: PKP







Dziękujemy za przesłanie błędu