Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
09/01/2017 - 15:55

I po gimnazjach! Prezydent podpisał ustawę o reformie oświaty

Wbrew nadziejom niektórych środowisk, prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj ustawę o reformie oświaty, zakładającą m.in. powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej i likwidację gimnazjów.

Przeciwko ustawie protestowało ZNP i niektóre samorządy, szczególnie opanowane przez opozycję.  Z Pałacu Prezydenckiego dochodziły sygnały, że głowa państwa się waha i na przekór większości sejmowej skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjne.
Tak się jednak nie stało: Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą.

- Miałem wiele pytań - tłumaczył dzisiaj Prezydent RP swoją decyzję dziennikarzom. -  Te ustawy dotyczą bowiem dzieci i ich rodziców, przyszłych pokoleń. Nigdy nie miałem wątpliwości, że polski system edukacji wymaga zmian i naprawy.
 - Wśród rodziców, nauczycieli pojawiły się jednak wątpliwości, protesty. One dotarły i tutaj. Rozmawiałem więc ze zwykłymi ludźmi, ale i panią minister Zalewską oraz wójtami, burmistrzami, starostami, dyrektorami szkół - dodał.

ZNP nie składa broni. Na marzec zapowiada strajk generalny w oświacie.

Co trzeba wiedzieć?

W miejsce obecnie istniejących szkół mają powstać: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne.
Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.
(s), onet.pl, prezydent.pl   
 







Dziękujemy za przesłanie błędu