Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
31/08/2016 - 04:10

Gulasz z dzika i rogaliki z różą hitem VIII Kociołka Galicyjskiego

Gulasz z dzika z borowikami i moskolami zaserwowany przez kucharza Sali Bankietowej „Gród” z Podegrodzia oraz rogaliki z różą przedstawione do oceny przez Firmę Amar ze Starego Sącza zwyciężyły w tegorocznym konkursie kulinarnym, który odbył się w ramach VIII Kociołka Galicyjskiego. Posypały się nagrody, których fundatorem było Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Kociołek Galicyjski jest imprezą, która zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Sądecczyzny i nie tylko. Od ośmiu już lat organizuje go Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Do Miasteczka Galicyjskiego zjeżdżają co roku pasjonaci pysznej regionalnej kuchni. Nieodłączną częścią tej imprezy jest konkurs kulinarny, którego celem jest przypomnienie dawnej tradycji kulinarnej regionu Galicji.

Konkurs kulinarny VIII Kociołek Galicyjski

Co roku wystawcy, którzy zgłaszają się do wspomnianego konkursu prezentują do oceny kilkuosobowemu jury tradycyjne potrawy regionalne lub desery przyrządzane według dawnych tradycyjnych przepisów kulinarnych.

W tym roku konkursowe potrawy i desery oceniała czteroosobowa komisja w składzie: Wacław Jasiński (przewodniczący jury), kucharz, laureat konkursu kulinarnego Kociołka Galicyjskiego, Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Barbara Romańska (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu) i niżej podpisana Iga Michalec, dziennikarz portalu Sądeczanin.info.

Konkurs kulinarny, VIII Kociołek Galicyjski

Tegoroczny konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: Najlepsza potrawa regionalna ze szczyptą Galicji i najlepszy deser „Galicyjskie słodkości”. Jury oceniając podawane potrawy i desery brało pod uwagę między innymi walory smakowe, aspekt historyczny i regionalny, wygląd i kreatywność potrawy, czy deseru.

Jury oceniło całą gamę dań mięsnych, z farszami mięsnymi, serowymi, ziemniaczanymi, pasty z fasoli, sosy, a także pyszne desery i słodkie wypieki. Jury kosztowało między innymi tradycyjną kukiełkę podegrodzką, którą upiekła Krystyna Koral ze stolicy Lachów Sądeckich - Podegrodzia. Nie byłoby w tym wypieku nic dziwnego, gdyby nie jego wielkość i waga. Otóż kukiełka miała 1,4 metra długości i ważyła prawie 12 kg. Komisja próbowała też między innymi sernika z kalafiorowym puree. Wybór zwycięzców był naprawdę trudny.

Potrawy i desery były przepyszne. Do konkurencji potrawa zgłosiło się dziewięciu wystawców. Do oceny jury przedstawiono osiem potraw. W tej kategorii pierwsze miejsce zdobył Gulasz z dzika z borowikami oraz moskolami przygotowany przez kucharza Sali Bankietowej „Gród” z Podegrodzia.

W kategorii desery wzięło udział jedenastu wystawców. Jury oceniło tyle zgłoszonych smakołyków. Najlepszym deserem VIII konkursu kulinarnego w ramach Kociołka Galicyjskiego okazały się rogaliki z różą Firmy Amar ze Starego Sącza.

Zobacz także: Amatorzy dobrego jedzenia zjechali do Miasteczka Galicyjskiego (Zdjęcia)

- Gratulujemy wszystkim wystawcom, którzy wystartowali w tegorocznym konkursie kulinarnym podczas VIII Kociołka Galicyjskiego – powiedział portalowi Sądeczanin.info Wacław Jasiński, przewodniczący jury. – Poziom konkursu w obu kategoriach był wyrównany. Gulasz z dzika podany z moskolami, który zdobył pierwsze miejsce wśród ocenianych potraw był rewelacyjny. Z tą potrawą, można powiedzieć, o włos przegrał udziec jagnięcy w czerwonym winie. Wspaniałe były także pierogi faszerowane jagnięciną. W kategorii desery bezkonkurencyjne okazały się, zdaniem jury, rogaliki z różą. Komisja przyznała im jednogłośnie pierwsze miejsce.

Konkurs kulinarny VIII Kociołek GalicyjskiPrzewodniczący jury podkreślił z całą stanowczością, że warto sięgać w kuchni po stare, sprawdzone, babcine przepisy. Kuchnia regionalna, prosta i zdrowa – to jest to. Warto ja kultywować, warto eksperymentować.

- Warto brać udział w takich konkursach – dodaje mistrz kuchni. – Trzeba chwalić się swoimi kulinarnymi umiejętnościami. Proszę mi wierzyć – regionalna kuchnia jest najlepsza.

Wystawcy, którzy zajęli miejsca od pierwszego do trzeciego w obu kategoriach otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. O nagrody dodatkowe zadbał Owoc Łącki. Przyznano też po jednym wyróżnieniu w obu kategoriach. Wyróżnieni odebrali pamiątkowe dyplomy.

- W Kociołku Galicyjskim wziąłem udział po raz pierwszy – mówi Eugeniusz Oleksy, kucharz reprezentujący Salę Bankietową Gród z Podegrodzia i pomysłodawca potrawy. – Jakoś tak przepis na gulasz z dzika wpadł mi do głowy. Połączyłem różne składniki. Chodziło mi o to, aby dziczyźnie nadać fajnego smaku. Trzeba ją było długo marynować, aby mięso było kruche. Zaserwowaliśmy również moskole, a do tego niezbędne były takie składniki jak: ziemniaki, ser żółty, jajko gotowane, szynka i boczek. Były one panierowane w bułce tartej z sezamem. Cieszymy się, że potrawa smakowała.

Zwyciężczyni konkursu w kategorii deser zupełnie nie spodziewała się wygranej. Na konkurs przygotowała rogaliki z ucieraną różą i nutą śliwki.

- Nasze rogaliki przygotowywane są według rodzinnego przepisu, który jest naszą słodką tajemnicą. – mówi Emilia Marczyk, z firmy Amar ze Starego Sącza. - Ich nadzienie stanowiły ucierane płatki róży z odrobiną powidła śliwkowego, by nabrały one kwaskowej nuty. Wszystko naturalne, bez konserwantów. To już kolejna nagroda w tym konkursie. Jesteśmy dumni.

Laureaci VIII konkursu kulinarnego

Potrawa:

I miejsce – Sala Bankietowa „Gród” z Podegrodzia – Gulasz z dzika z borowikami plus moskole.

II miejsce – Stanisław Sroka z Przysietnicy – Udziec jagnięcy w czerwonym winie.

III miejsce – Amar ze Starego Sącza – Pierogi z jagnięciną.

Wyróżnienie- Koło Gospodyń Wiejskich w Klęczanach – Starodawne gołąbki z sosem grzybowym.

Desery:

I miejsce – Amar ze Starego Sącza – Rogaliki z różą.

II miejsce – Mecyje Sądeckie – Tradycyjny strudel galicyjski.

III miejsce – Krystyna Koral z Podegrodzia – Kukiełka podegrodzka.

Wyróżnienie – Iwona Pokorska – sernik piekło-niebo.

(MACH), Fot. (MACH)

Konkurs kulinarny VIII Kociołek Galicyjski










Dziękujemy za przesłanie błędu