Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
01/03/2016 - 07:15

Grybów poszerza cmentarz. Więcej miejsca na pochówek

Cmentarz komunalny w Grybowie zostanie poszerzony. W jego nowej części znajdzie się, jak szacuje się, około siedemset miejsc grzebalnych. Władze miasta mają nadzieję, że pierwsze pochówki w nowym miejscu będą mogły odbywać się już w tym roku.

Grybów, podobnie, jak wiele innych miast stanął przed koniecznością rozbudowy cmentarza.

będzie powiększony cmentarz w Grybowie

- Z takim problemem borykają się również i inne samorządy – mówi burmistrz Grybowa Paweł Fyda. – My zdecydowaliśmy się poszerzyć cmentarz, bo na naszej nekropolii zaczyna, niestety, brakować miejsc na nowe pochówki. Kiedy obejmowałem urząd burmistrza miałem świadomość tego, że jest to wręcz palący problem, który jak najszybciej trzeba będzie rozwiązać.

Miasto leżące nad rzeką Białą Tarnowską jest o tyle w dobrej sytuacji, że dysponuje własnym terenem przeznaczonym na cele cmentarne. Został on kiedyś ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego miasta.

Działka miejska o powierzchni niespełna hektara graniczy z istniejącym cmentarzem.

Grybowska nekropolia znajduje się przy ul. Cmentarnej. Administruje nią Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Miasto przygotowało koncepcję zagospodarowania nowej części cmentarza.

- Uruchomienie nowej części cmentarza jest zadaniem priorytetowym – dodaje burmistrz Fyda. – Obecnie zabiegamy o uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń na poszerzenie nekropolii. Dopiero po dopięciu formalności będziemy przystępować do zagospodarowania tego terenu. Trzeba go wyplantować, wytyczyć alejki cmentarne i kwatery, w których będą chowani zmarli. Szacujemy, że na nowej części cmentarza znajdzie się około siedemset miejsc grzebalnych.

będzie powiększony cmentarz w Grybowie

Włodarz miasta ma nadzieję, że uruchomienie nowej części cmentarza pozwoli rozwiązać problem z miejscami pochówku przynajmniej na kilka lat.

- Wierzę, że jak najszybciej uda się nam dopełnić wszelkich formalności związanych z zagospodarowaniem cmentarza i wykonać niezbędne prace – stwierdza gospodarz miasta. – Wtedy pierwsze pochówki w nowej części nekropolii mogłyby się odbyć już w tym roku.

Większość prac związanych z zagospodarowaniem cmentarnej działki wykonają pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Grybowie.

(MACH)

Fot. (MACH), z zasobów Urzędu Miejskiego w Grybowie.Dziękujemy za przesłanie błędu