Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
28/05/2016 - 06:25

Góra Parkowa będzie przyjazna dla „wózkowiczów”. Burmistrz Reśko reaguje

- Wykonanie najazdów na schodach jest niemożliwe, ponieważ obecne przepisy budowlane zabraniają stosowania takich rozwiązań. Bardzo przepraszam za tą niedogodność, ale wszystko jest na dobrej drodze, aby stała się ona przeszłością - napisał burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko w obszernym liście do redakcji.

Gospodarz „perły polskich uzdrowisk” szybko zareagował na krytykę mieszkanki Krynicy, mamy małego dziecka, skarżącej się, że Park Zdrojowy na Górze Parkowej jest niedostępny dla wózków. Kryniczanka ujęła się też za niepełnosprawnymi, poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, którzy także chcieliby zasmakować uroków Parku Zdrojowego.

Bariery architektoniczne  niedługo znikną, obiecuje burmistrz, roztaczając plany modernizacji nie tylko Góry Parkowej ale również innych magicznych miejsc Krynicy-Zdroju.   

Oto odpowiedź burmistrza Reśki: (…) Góra Parkowa to teren o wyjątkowym znaczeniu, głównie z uwagi na zasilanie infiltracyjne i ochronę sanitarną wielu źródeł wód mineralnych. Jest to obszar szczególnie predestynowany do pełnienia funkcji parku, ze względu na rolę terapeutyczną dla kuracjuszy. Blisko połowa jego powierzchni (ok. 100 ha) ma charakter zabytkowy.

Park Zdrojowy na Górze Parkowej został założony w  1807 roku, na podstawie projektu prof. Schultesa, na terenach leśno-parkowych dóbr królewskich nadanych przez Władysława Jagiełłę biskupom krakowskim. Obecny kształt Parku Zdrojowego został wykonany w latach dwudziestych XX w. z inicjatywy prof. Edwarda Chodzickiego, pracownika Krakowskiej Akademii Rolniczej, gdzie zmodernizowano cały Park poszerzono ścieżki, zasadzono egzotyczne drzewa, wykonano przecinki odsłaniające piękne widoki.

Okres powojenny przyniósł radykalną zmianę stylu budownictwa, a także skutkował mniejszą dbałością o jakość przestrzeni publicznej. Dodatkowo ograniczone nakłady na finansowanie bazy uzdrowiskowej skutkują wieloletnimi zaniedbaniami.

Zdając sobie sprawę jak ważnym dla każdego mieszkańca i turysty jest Park Zdrojowym ,w miarę posiadanych środków finansowych są realizowane etapami różne prace modernizacyjne. W ostatnich latach udało się wykonać remont niektórych alejek, wspominane właśnie przez Czytelniczkę, remont i budowę nowych altan czy odnowienie małej architektury. Niektórych problemów związanych z dostępem gmina nie może rozwiązać jak na przykład brak dostępu dla osób niepełnosprawnych Dolnej i Górnej Stacji Kolei Linowych, ponieważ nie są własnością gminy.

Wielokrotnie rozmawiałem o tym z PKL i z posiadanych informacji mogę zdradzić, iż PKL rozpocznie prace projektowe dla wykonania dostępu na wózków jeszcze w tym roku. Wykonanie najazdów na schodach jest niemożliwe, ponieważ obecne przepisy budowlane zabraniają stosowania takich rozwiązań. Bardzo przepraszam za tą niedogodność, ale wszystko jest na dobrej drodze, aby stała się ona przeszłością.

W ubiegłym roku opracowano dokumentację projektową dla modernizacji Parku Zdrojowego, w której znalazły się takie elementy jak remont pergoli nad pomnikiem Adama Mickiewicza, gdzie planowany jest podjazd dla wózków, przebudowa schodów wraz podjazdem i tarasem widokowym na szczycie Góry Parkowej czy budowa placu zabaw dla dzieci na Nowym Domem Zdrojowym. Obecnie poszukujemy zewnętrznych źródeł finansowania projektu, który został oszacowany na kwotę 6 mln złotych.

Pozdrawiam. Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju

(s), fot. UM Krynica-Zdrój







Dziękujemy za przesłanie błędu