Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
31/01/2017 - 13:30

Front obrony gimnazjów. Podpisy będą zbierane także w Nowym Sączu

Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku - tak brzmieć będzie pytanie, które przeciwnicy zmian chcą zadać obywatelom w ogólnopolskim referendum. O tym, czy referendum się odbędzie, zdecyduje Sejm.

Dzisiaj (31 stycznia) został powołany piętnastoosobowy Komitet referendalny. W skład Komitetu referendalnego wchodzą m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz, przedstawiciel OPZZ oraz pojedynczy politycy PO, PSL, Nowoczesnej i Partii Razem.

Przedstawiciele/ki organizacji, ugrupowań i ruchów, które przystąpiły do Komitetu referendalnego, podpisali „Deklarację na rzecz przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum z inicjatywy obywateli w sprawie reformy systemu oświaty”.

Inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów osób popierających tę ideę. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Reforma edukacji rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja.
(s), źródło: ZNP, rp. pl







Dziękujemy za przesłanie błędu