Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
22/03/2016 - 15:05

Dumni ze swojej „Małej Ojczyzny”. Uczniowie i studenci z nagrodami w konkursie historycznym

Po raz trzeci Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu zorganizowali wspólnie trzyetapowy konkurs historyczny „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. Dziś w auli Wyższej Szkoły Biznesu – NLU odbył się finał konkursu oraz wręczono cenne nagrody.

Uczniowie i studenci rywalizowali o dwanaście Stypendiów im. Braci Potoczków o łącznej wartości prawie 15 tys. zł. Do konkursu przystąpiło 455 uczniów i studentów, których pierwszym zadaniem było napisanie pracy, zaś w kolejnych etapach zmagali się z testami wiedzy na temat Nowego Sącza i regionu, ich historii oraz kultury ludowej.

Kiedy trzy lata temu rozpoczęliśmy realizację programu edukacyjnego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”, postawiliśmy sobie wiele celów, ale ten główny to sprawić, aby jak największa liczba młodych ludzi z naszego regionu poznała historię i kulturę swoich przodków – mówi Monika Fikiel-Szkarłat, koordynator konkursu.

Celami konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto –  Moja Duma” są m.in.: pogłębianie wiedzy uczniów i studentów o historii Sądecczyzny, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji pochodzących z różnych źródeł i właściwego ich wykorzystywania, dbanie o duchowe i materialne dziedzictwo regionu, poszanowanie kultury oraz tradycji lokalnych, uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla regionu.

Mimo że jestem matematykiem, to jednak stwierdzę, że bardzo nam brakuje historii, zwłaszcza takiej dziejącej się po sąsiedzku. Taki konkurs pozwala pokazać najbliższe sąsiedztwo, w którym dorastaliśmy. Myślę, że pomysł jest naprawdę świetny – zaznacza Aleksander Rybski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Myślę, że z tej wiedzy, którą dziś zaprezentowaliście będziecie dumni. Za wami jest wiele wieków historii i ta świadomość będzie wam pomagać w pokonywaniu trudności, w odnajdywaniu się w nowych sytuacjach. Serdecznie wam gratuluję – dodaje Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca konkursu i prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”.

Dyplom laureata konkursu otrzymało dzis 40 uczestników. W ich ręce powędrowały również dyplomy i nagrody książkowe. Uczniowie mają również dodatkowe punkty, które przydadzą im się w dalszej rekrutacji do szkół lub na studia.

Najlepsza dwunastaka otrzymała Stypendia Braci Potoczków (po 1500, 1200 i 1000 zł). Oto zwycięzcy konkursu:

Kategoria Szkoły Podstawowe
Mateusz Sarna – Szkoła Podstawowa w Podolu Górowej
Klaudia Jawor – Szkoła Podstawowa w Maszkowicach
Dominika Szczerba – Szkoła Podstawowa w Korzennej

Kategoria Gimnazja
Natalia Dziedzina – Gimnazjum w Stróżach
Julia Oleksy – Gimnazjum w Łososinie Dolnej
Aleksandra Osipowicz – Zespół Szkół w Kobylance

Kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne
Olga Kurzeja – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Sączu
Rafał Sekuła – Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu
Patrycja Sikorska – Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu

Kategoria Studenci
Elżbieta Pachoń – Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Krystyna Słaby – Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Alina Starzyk – Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wyróżnionych zostało także 87 nauczycieli z 74 szkół, jakie brały udział w konkursie. Nagrody wręczali: Zygmunt Berdychowski - prezes SKT "Sądeczanin", Stanisław Szudek - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, Bożena Jawor - przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza, Artur Rola - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Wiesława Borczyk - prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Aleksander Rybski - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. J. Długosza w Nowym Sączu, Barbara Bartuś - posłanka na sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz prof. Bolesław Faron - historyk literatury polskiej, publicysta (ur. w Czarnym Potoku k/Łącka).

Dla wielu uczniów konkurs był wielkim przeżyciem i ambitnym wyzwaniem.

W pierwszym etapie pisałam pracę o Łemkach, ponieważ interesuje mnie ich tradycja i kultura, są bardzo związani z naszym regionem. Kolejne etapy konkursu były bardzo trudne i trzeba było się do nich dużo przygotowywać, więc tym bardziej cieszy mnie zajęcie pierwszego miejsca – mówi Olga Kurzeja, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Sączu.

Patronat nad konkursem objął Małopolski Kurator Oświaty. Partnerami są: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Urząd Miasta Nowego Sącza.

Podczas uroczystego podsumowania konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” uczestnicy mogli także przysłuchać się opowieści Andrzeja Szkaradka, lidera sądeckiej „Solidarności”, na temat konspiracji i budowania struktur opozycji w latach osiemdziesiątych. W holu WSB stanęła również wystawa obrazów Władysława Frączka z Limanowej.

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu