Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
18/11/2015 - 17:45

Do lekarza bez kolejek. Pomoże w tym system MSIM

Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu jest jednym z trzech szpitali w Małopolsce, w którym jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony Małopolski System Informacji Medycznej (MSIM). Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli się zarejestrować do lekarza bez wychodzenia z domu, a lekarze sprawdzić historię choroby pacjenta i jego wyniki badań za pomocą jednego kliknięcia.

Oprócz sądeckiego szpitala taki system zacznie działać w dwóch krakowskich szpitalach – im. Ludwika Rydygiera i im. Józefa Dietla. Uruchomienie systemu MSIM w trzech wojewódzkich jednostkach pochłonie ponad 7,5 mln złotych. Przygotowania do tej operacji rozpoczęły się w ubiegłym roku.

Liderem wspomnianego projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

System MSIM zacznie działać w sądeckim szpitalu

– Małopolski System Informacji Medycznej jest nowoczesną platformą, dzięki której będzie możliwe udostępnienie elektronicznych usług medycznych w województwie, a placówki zdrowia objęte nim będą mogły w szybki i bezpieczny sposób wymieniać się danymi – wyjaśnia Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

Szpitale objęte tym systemem będą mogły w szybki i bezpieczny sposób przesyłać sobie wszelkie potrzebne dane o chorym – co w przypadku osób, które leczyły się w różnych szpitalach, znacznie ułatwi diagnozę i dalsze planowanie leczenia.

Efektem wprowadzenia MSIM będzie nie tylko usprawnienie pracy personelu medycznego. To także spora oszczędność. Placówki nie będą zlecać wykonania tych samych badań, które choremu zrobiono w innym szpitalu.

System MSIM zacznie działać w sadeckim szpitalu

Już wiadomo, że MSIM będzie w pełni dostosowany do wymagań innych systemów, które służą wymianie informacji medycznej w poszczególnych województwach. W przyszłości ma także zostać włączony w ogólnokrajową „Elektroniczną Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1), dzięki czemu będzie możliwe przesyłanie informacji pomiędzy placówkami w całym kraju.

System MSIM we wspomnianych trzech szpitalach będzie instalowała firma Comarch Healthcare.

– Te usługi rozszerzają wcześniej wykorzystywane systemy zarządcze dla szpitali i dają rzeczywiste korzyści dla pacjentów – mówi Piotr Piątosa prezes Comarch Healthcare. - MSIM jest kolejnym systemem realizowanym przez Comarch. W tym roku zakończyliśmy prace nad analogicznym systemem dla województwa podlaskiego, realizowaliśmy wybrane usługi w województwie łódzkim. Kończymy też duży projekt dla Wielkopolski – zakończył szef firmy

Jak zapewnił dzisiaj marszałek Jacek Krupa, dzięki środkom unijnym przyznanym na lata 2014-2020, projekt ten będzie w przyszłości kontynuowany. Docelowo obejmie on wszystkie placówki zdrowia nadzorowane przez województwo małopolskie. Przypomnijmy, że na usługi zdrowotne w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego jest zagwarantowane aż 115 mln euro.

Więcej informacji:

Opr. (MACH)

Źródło: Biuro prasowe Urzędu marszałkowskiego w Krakowie.

Fot. (MACH), www.malopolskie.pl

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu