Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
14/07/2016 - 12:55

Czy w Maszkowicach powstanie historyczna osada?

Od 5 lipca ponownie ruszyły prace wykopaliskowe na Górze Zyndrama w Maszkowicach (gm. Łącko). Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odkrywają pozostałości zabudowy nawet sprzed 3000 lat. Czy gminie uda się unikatowe w skali europejskiej znalezisko przekuć w promocyjny sukces?

Badania na górze Zyndrama w Maszkowicach prowadzone są przez  studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, których opiekunem jest dr Marcin Przybyła. Obecnie trwa odkrywanie pierwszej warstwy ziemi   (ok. 30-40 cm), najmłodszej osady datowanej na wczesną epokę żelaza z okresu  600 a 400 lat p.n.e. 

– Patrzymy też na to od strony produktu turystycznego. Mamy swój pomysł, ale typowo postawienie czegoś na tym miejscu nie wchodzi w rachubę, bo teren jest prywatny. Czynimy w tym kierunku jakieś starania, ale za wcześnie o tym mówić. Na pewno nie stanie tu drugi Biskupin. Marzy nam się raczej  stworzenie w naszym planowanym Centrum Edukacji i Kultury Muzycznej izby, gdzie w formie filmu prezentowana byłaby historia tego miejsca i zobaczyć można byłoby część wykopalisk – zaznacza Jan Dziedzina, wójt Łącka.

Odkryte przez archeologów pozostałości mają charakter regularnych bruków zbudowanych z otoczaków, które utwardzały otoczenie domów.  Po ich udokumentowaniu prace będą kontynuowane poprzez  schodzenie warstwa po warstwie, aż do poziomu najstarszej osady.

Tegoroczne prace będą  trwać  do 20 sierpnia. Finał zaplanowany jest zaś na przyszły rok.

(JB), fot. archiwum UG w Łącku

Czy w Maszkowicach powstanie historyczna osada?


Dziękujemy za przesłanie błędu