Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
03/01/2016 - 18:50

Co w 2015 było naj, naj, naj na Sądecczyźnie?

Mieszkańcy naszego regionu znani są z kreatywności i przedsiębiorczości dlatego rok 2015 był kolejnym, który obfitował w wydarzenia warte opatrzenia przydomkiem „naj”. Zapraszamy do zapoznania się z częścią z nich i uzupełniania listy w komentarzach.

Rekord Guinnessa może to nie jest, ale nasz rodzimy rekord budowy 2016 już tak. Mowa o Obwodnicy Zachodniej, która powstała w zaledwie sześć miesięcy. I naprawdę mało kto wierzył, że świeżoupieczonemu staroście Markowi Pławiakowi uda się zrealizować to przedsięwzięcie. Nowa droga prowadzi od ronda w Brzeznej do połączenia z drogą krajową nr 28 w Biczycach Dolnych.

Za to kolejną obwodnicę oddaną w 2015 roku, czyli Obwodnicę Północną można śmiało nazwać największym dzieckiem prezydenta Ryszarda Nowaka. I najdroższym. Arteria powstała w 16 miesięcy (wraz z mostem na Dunajcu) aż za 98 milionów złotych z czego 83 miliony dała UE.
Jeśli już o dzieciach prezydenta mowa a w zasadzie sądeckich dzieciach, tych zupełnie małych i tych podrośniętych to największym prezentem dla nich jest bezspornie pumptrack. To najobszerniejszy w Unii Europejskiej park dla rowerzystów wyposażony w cztery tory dla dzieci i dorosłych, z których mogą korzystać również deskorolkowcy. Obok są cztery boiska do siatkówki i street workout, czyli zestaw urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Największym rozczarowaniem drogowym - przynajmniej dla kierowców TIRów - jest nowo oddana droga łącząca Polskę ze Słowacją z mostem Mniszek - Piwiniczna. W Polsce to droga o statusie drogi krajowej i środowisko transportowców liczyło, że na jej uruchomieniu skorzystają nie tylko turyści. Ale okazało się, że Słowacy mają te nadzieje w nosie i po swojej stronie wprowadzili ograniczenie tonażu do 7,5 tony. Początkowo nawet autobusy miały zakaz przejazdu przez most i dopiero po kilku tygodniach rozmów i perswazji ze strony reprezentującej Polskę GDDKiA nasi południowi sąsiedzi zgodzili się na zliberalizowanie regulacji.

Największą ulgę odczuli z kolei kierowcy korzystający na co dzień z ulicy Lwowskiej. Po wielu latach przymiarek udało się tą strategiczną dla miasta ulicę wyremontować od ulicy Świt aż do granic miasta. Koszt to 3,6 miliona złotych, a dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg nie ukrywa, że spadł mu z serca jeden z największych kamieni, które mu tam zalegają.

Największym wydarzeniem medialnym minionego roku jest bezspornie udział Nowego Sącza w Tour De Pologne. Tu była meta jednego odcinka i start drugiego. To wyjątkowe wyróżnienie dla miasta. O Nowym Sączu usłyszało setki tysięcy kibiców kolarskich, którzy oglądali przekazy telewizyjne i słuchali relacji radiowych oraz czytali o wyścigu w sieci. Organizatorzy zapowiadają, że Nowy Sącz na pewno zostanie do współorganizacji wyścigu zaproszony po raz kolejny.

A jeśli już o kolarstwie mowa. Najwięcej sportowej radości w tej dziedzinie dała sądeczanom niespełna 18-letnia Agnieszka Skalniak z Żegiestowa, która zdobyła brązowy medal w mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym ze startu zatrzymanego w Hiszpanii. 

By sprawiedliwości stało się zadość, mówiąc o wydarzeniach medialnych nie można nie wspomnieć o wyborach MISS POLSKI i MISS SUPRANATIONAL, dzięki którym na kilka listopadowych dni Krynica-Zdrój zamieniła się w stolicę urody i szyku. Wybory zorganizowano tu już po raz drugi i na pewno nie ostatni. Uważni obserwatorzy, miejscowi patrioci czują jednak pewien niedosyt. Zamiast spotów reklamujących krynickie zdroje w świat poszła reklama Muszynianki. Przyczyna oczywista - pieniądze, i to która firma zasponsorowała wydarzenie.

Za to największą co do liczebności uczestników imprezą masową były Imieniny Miasta, na których wystąpili Dawid Kwiatkowski, Dżem, Farben Lehre i Lachersi. Impreza zorganizowana w Nowym Sączu po raz kolejny przyciągnęła kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Choć mieszkańcy Sądecczyzny słyną z długowieczności, to jedne setne urodziny były obchodzone u nas szczególnie. 6 lutego 2015 roku sto lat ukończyła Danuta Szaflarska. Pochodząca z Kosarzysk aktorka nadal występuje na scenie i w filmie. Dla nas jest symbolem ciepła, poczucia humoru i pasji. Symbolem naj, naj, najlepszego z Sądecczyzny.

Najwymowniejszym symbolem wierności i trwałości małżeństwa stali się w minionym roku państwo Teresa i Władysław Janik z gminy Stary Sącz, którzy przeżyli ze sobą… 64 lata!

Najważniejsza operacja przeprowadzona w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu odbyła się za to 3 grudnia. Przeprowadzono wtedy pierwszy w historii tej placówki zabieg z zakresu ortopedii i rekonstrukcji tkanek. Zabiegowi poddany został ponad sześćdziesięcioletni pacjent, któremu groziła utrata lewej nogi. W zespole operatorów znaleźli się sądeccy lekarze z oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej sądeckiego szpitala i ortopedzi z Krakowa.

Tytuł największej akcji charytatywnej przypadł z kolei akcji SERCE-SERCU organizowanej przez Fundację Sądecką. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i wielkim sercom mieszkańców regionu do potrzebujących trafiło na święta Bożego Narodzenia  1026 paczek żywnościowych. 

Ewa Stachura [email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu