Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
10/06/2016 - 06:50

Co łączy stowarzyszenie „Gniazdo” i Fundację Klub Biznesowy?

Dają wsparcie i niosą innym radość. Podejmują inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Wszystko to robią bezinteresownie. Tacy są wolontariusze Sądecczyzny i ci, którzy na rzecz innych realizują ciekawe przedsięwzięcia. Tych najbardziej zasłużonych wyróżniono w konkursie Wolontariusz Roku 2015 i Najlepsza Inicjatywa Roku 2015. Finalistów konkursu nagrodzono podczas Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych.

Tytuł Wolontariusza Roku 2015 otrzymał Wojciech Lasek - jeden z założycieli i wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” w Starym Sączu. Za Najlepszą  Inicjatywę Roku uznano Fundację Klub Biznesowy.

- Jestem wdzięczny, że pomimo codziennych obowiązków znajdujecie Państwo czas i siły, aby pomagać innym – powiedział starosta Marek Pławiak, który wręczał konkursowe nagrody  – Bierzecie udział w wielu przedsięwzięciach na rzecz potrzebujących, ale także pomagacie najmłodszym, seniorom i osobom niepełnosprawnym. Wasze inicjatywy często wychodzą poza lokalna społeczność i mobilizują do pracy mieszkańców naszego kraju. Dzisiaj dziękuję za Wasze zaangażowanie i liczę na dalsze wsparcie.  

Wolontariusz Roku 2015 Wojciech Lasek od lat pomaga osobom niepełnosprawnym. Jest pomysłodawcą, autorem tekstów i reżyserem kabaretu „Gumowe Ucho”. To także organizator i konferansjer koncertu „Znani i lubiani grają i śpiewają dla Gniazda” oraz „Koncertu Wdzięczności”. Prowadził wszystkie imprezy i spotkania integracyjne, które odbywały się w 2015 roku w utworzonej przez stowarzyszenie „Galerii pod Gniazdem”. Jest promotorem i opiekunem niepełnosprawnego sportowca, lekkoatlety Arkadiusza Borzęckiego. 

Uznaną za Inicjatywę Roku 2015 Fundację Klub Biznesowy nagrodzono za stworzenie przyjaznego środowiska do rozwoju przedsiębiorczości. Klub Biznesowy to organizacja skupiająca przedsiębiorców, którzy realizują wspólne projekty. Fundacja realizuje liczne przedsięwzięcia charytatywne, zbiórki funduszy, bierze też czynny udział w projektach organizowanych przez szkoły i uczelnie. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, Klub rozpoczął projekt pod nazwą „Serce Gór”. Inicjatywa ma pomóc osobom starszym, schorowanym i potrzebującym. Również w ramach tego projektu Klub przekazał 10 tysięcy złotych na sprzęt rehabilitacyjny do domów pomocy z Sądecczyzny. Kolejnym projektem były warsztaty „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość!” Projekt realizowany był przez Urząd Miasta Nowego Sącza, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Wyższą Szkołę Biznesu – NLU w Nowym Sączu, Sądecką Izbę Gospodarczą oraz Stowarzyszenie na rzecz Integracji Środowisk Akademickich „Orion” w Nowym Sączu. Celem projektu była popularyzacja wiedzy ekonomicznej oraz kształtowanie przedsiębiorczej postawy wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.  

Tytuł Wolontariusza Roku 2015 uzyskał Wojciech Lasek - jeden z założycieli i wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” w Starym Sączu, które od 2007 roku prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy. Jest pomysłodawcą, autorem tekstów i reżyserem kabaretu „Gumowe Ucho”. Pan Wojciech jest też  organizatorem i konferansjerem podczas koncertu „Znani i lubiani grają i śpiewają dla Gniazda” oraz „Koncertu Wdzięczności”. Prowadził wszystkie imprezy i spotkania integracyjne, które odbywały się w 2015 roku w utworzonej przez stowarzyszenie „Galerii pod Gniazdem”. Jest promotorem i opiekunem niepełnosprawnego sportowca, lekkoatlety Arkadiusza Borzęckiego. 

Podczas Forum Organizacji Pozarządowych przyznano też tytuł Młodego Wolontariusza Roku 2015.  Wyróżnieniem uhonorowano Joannę Florian z Kadczy, która przez dwa lata prowadziła zajęcia dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Jazowsku. W ramach pracy pomagała  dzieciom w nauce i odrabianiu lekcji, organizowała im czas wolny, przygotowywała zabawy andrzejkowe, pomagała Mikołajowi w rozdawaniu prezentów, przygotowywała gazetki tematyczne. Joanna Florian jest również wolontariuszem akcyjnym (współorganizacja Wigilii dla seniorów w Starym Sączu). Brała udział w takich projektach „Zawodowy Ogólniak”, „Z kulturą za pan brat”, „Wolontariat - podaj dalej”, a także współpracowała z organizatorami m.in. zbiórki pieniędzy do puszek na leczenie i rehabilitację Bartosza Wiewióry i Pawła Skorupki, akcji „Kilometry Dobra”, festynie charytatywnym „Gramy dla Olivki”. Łączna liczba godzin, które Joanna  Florian poświęciła na pracę jako wolontariusz wynosi 347.

Starosta przyznał tez specjalna nagrodę Małopolskiej Fundacji Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej „Braterstwo” z Krynicy-Zdroju za inicjatywę „Podziel się książką”. Akcja „Podziel się książką” została zorganizowana, aby pomóc naszym rodakom mieszkającym na Wschodzie.

Od listopada 2015 roku do marca 2016 w Krynicy Zdroju i innych miastach Polski odbyła się zbiórka książek. Dzięki tej inicjatywie na Wschodzie zostaną otworzone dwie nowe biblioteki, a cztery istniejące – doposażone w książki. W akcji „Podziel się książką” brały udział dzieci i młodzież, a także kluby seniorów, strażacy, bibliotekarze, księża, motocykliści. Dzięki pracy Fundacji, we Lwowie i w Chmielniku powstaną polskie biblioteki, w których znajdzie się kilka tysięcy woluminów. Tylko w ubiegłym roku zostało wysłanych kilkaset książek do nauki języka polskiego na prośbę mieszkających tam rodaków. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, z krynickiej akcji powstała akcja ogólnopolska. 

(ami)

fot: Maria Olszowska 
 

Wolonariusze Roku


Dziękujemy za przesłanie błędu