Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
06/12/2016 - 07:20

Chodzą do podstawówki a już potrafią programować roboty

Mają po kilkanaście lat i chodzą do sądeckich podstawówek. Łączy ich pasja do robotyki. Jedni zajmują się programowaniem robotów, inni piszą o nich fantastyczne opowiadania, jeszcze inni tworzą zainspirowane robotyką prace plastyczne

Pół setki uczniów z pięciu szkół podstawowych Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego wzięło udział w bezpłatnych warsztatach robotyki organizowanych przez

Fundację Promocji Nauki i Kreatywności.

Zajęcia prowadzone przez wiceprezesa fundacji Bartłomieja Leśniaka stanowiły dla nastolatków prawdziwą gratkę. Warsztaty dotykały zagadnień związanych z energią odnawialną.  Uczniowie mogli samodzielnie zaprojektować doświadczenia obrazujące korzyści płynące z wykorzystania elektrowni wiatrowych i słonecznych.

- Warsztaty miały pokazać powiązanie wiedzy teoretycznej z praktyczną i zademonstrować uczniom najnowsze zdobycze techniki. Również umożliwiły dzieciom wypróbowanie swoich sił w praktycznym wykorzystaniu technologii i rozbudzały aspiracje naukowe - tłumaczy Piotr Grześków, prezes Fundacji

Udział w bezpłatnych zajęciach zakończył konkurs „Robotyka inspiruje”. Była to rywalizacja w programowania robotów połączona z prezentacją prac plastycznych i literackich, zainspirowanych robotyką.  Zwycięzcy otrzymali  nagrody wyróżnienia.

Najlepszymi programistami okazali się Klaudia Zyzak i Tomasz Irzyk ze Szkoły Podstawowej nr 9, na drugim miejscu uplasowali się Kacper Kudlik i Mateusz Górski z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Sączu. W konkursie literackim, wygrała Sara Węgrzyn ze Szkoły Podstawowej nr 11, a wyróżniony otrzymał Sylwiusz Starczewski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Sączu.

W konkurencji prac plastycznych zwyciężyły uczennice z sądeckiej jedenastki, Zuzanna Zając i Oliwia Kiełbasa, natomiast najlepsze prace techniczne zaprezentowali Alan Kopiec i Jan Sadecki z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Sączu.

Jak podkreśla Piotr Grześków, prezes Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności, wszyscy uczestnicy finału prezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom.

- Fundacja zamierza kontynuować i rozszerzać działania propagujące naukę i rozwijanie różnych talentów wśród sądeckich dzieci i młodzieży nawiązując do tytułu konkursu Województwa Małopolskiego „Każde dziecko ma talent” - zapowiada szef Fundacji.

(ami), fot. Fundację Promocji Nauki i Kreatywności

Robotyka inspiruje


Dziękujemy za przesłanie błędu