Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
24/08/2016 - 19:15

Chełmiec: "Agitka" nabiera rozpędu. Strona urzędu zachwala uroki miasta...

Po raz kolejny w ostatnich dniach na stronie Urzędu Gminy pojawiła się informacja, komentarz a propos drugiego już głosowania nad przyznaniem Chełmcowi statusu miasta. I choć wójt Bernard Stawiarski ma tym razem większość w radzie, to wytacza kolejne, by ugruntować sobie poparcie u niezdecydowanych mieszkańców. I tym razem nie obywa się bez przytyku w stronę prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

Wielu sceptyków zmiany statusu Chełmca boi się marginalizacji ościennych miejscowości. Teraz w gminie pieniądze rozkładają się w miarę równomiernie, gdy Chełmiec stanie się miastem, sołectwa mogą się znaleźć na końcu listy potrzeb i… rozdziału pieniędzy.

Tak przynajmniej mówi część radnych, którzy są przeciwko Chełmcowi jako  miastu.

To do nich a dopiero potem do mieszkańców jest tak naprawdę adresowana ta odezwa.

Zobacz też: Chełmiec: Być albo nie być miastem? Radni głosują po raz drugi

I co w niej czytamy?

„Otóż w tej chwili większość środków pomocowych z Unii Europejskiej dotyczy miast a nie terenów wiejskich jak to miało miejsce w poprzedniej edycji programów unijnych. Są też inne korzyści m.in.:

Niewielkie koszty (od razu należy zmienić jedynie tablice informacyjne na budynkach urzędowych oraz pieczątki urzędników),

Brak konieczności wymiany dowodów osobistych ani innych dokumentów (dopiero o upływaniu terminu ważności dokumentu),

Zmiana statusu wiejskiego na miejski nie oznacza automatycznego podniesienia podatków, bo o wysokości stawek decyduje rada gminy lub miasta,

Zobacz też: Nowy Sącz: Helena przyłączy się do Chełmca gdy ten zostanie miastem?

Możliwość korzystania z funduszy UE nie tylko przeznaczonych na obszary wiejskie ale również dla miast,

Wzrost cen nieruchomości (szczególnie przeznaczonych w planie zagospodarowania pod usługi, przemysł bądź mieszkalnictwo),

Są znacznie większe trudności wchłonąć wieś do miasta w porównaniu z wchłonięciem miasta do miasta,

Większy prestiż miejscowości,

Zobacz też: Chełmiec: Gmina może się nie doczekać autobusów. Koniec marzeń o sprawnej komunikacji?

W mieście do 5 000 mieszkańców nauczyciele nie tracą tzw. dodatków wiejskich.”

Ale to nie wszystko. Po raz kolejny pojawia się wątek komunikacji autobusowej w Chełmcu, którego mimo możliwości nadal nie obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Powód?

„Wracając do kwestii MPK. Z analizy budżetu miasta wynika, że Nowy Sącz rocznie dopłaca prawdopodobnie około 12,5 miliona zł do tego przedsiębiorstwa (o 7,5 miliona więcej niż przed zaprzestaniem kursowania w części gminy Chełmiec). W ten sposób miasto samo sobie i swoim mieszkańcom robi krzywdę. Dziwaczny upór powoduje tylko to, że każdy mieszkaniec miasta codziennie dopłaca do MPK ok. 41 groszy – a pieniądze te możnaby było zarobić właśnie wożąc m.in. mieszkańców gminy Chełmiec oraz innych okolicznych gmin. Ale skoro prezydent woli dopłacać to już faktycznie nie Chełmca problem…”.

Jednocześnie to z powodu braku statusu miasta, Chełmiec nie może skorzystać z unijnych środków na organizację własnej sieci komunikacyjnej.

Ewa Stachura e,[email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu