Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
20/11/2016 - 18:30

Barbara Paluchowa – człowiek pełen pasji. Trzydziestolecie twórczości poetyckiej

Trzydziestolecie twórczości poetyckiej świętowała wczoraj Barbara Paluchowa, znana piwniczańska poetka i malarka. Jubileusz połączony był z promocją jej najnowszego tomiku poezji „Tam, gdzie rosną gorzkie kwiaty”.

Uroczystość zorganizowano w Pijalni Artystycznej w Piwnicznej Zdroju. W sobotni wieczór nie mogło tam zabraknąć poetów wywodzących się z naszego regionu, licznej rzeszy miłośników poezji, a także ludzi ceniących Barbarę Paluchową za jej dokonania twórcze i zawodowe, wielu jej bliskich, przyjaciół i znajomych.

O Barbarze Paluchowej mówią, że jest osobą wielu talentów, człowiekiem “orkiestrą”, społecznikiem z krwi i kości.

Piwniczańska poetka urodziła się w Kobylance koło Gorlic. Dzieciństwo i szkolne lata spędziła w Krynicy-Zdroju. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1968 r., pojawiła się w Piwnicznej-Zdroju, gdzie zamieszkała wraz z mężem - lekarzem pediatrą. To stało się i jest, jak mówi, jej miejsce na ziemi. Tu pisze, maluje, fotografuje.

Jest autorką ponad 30 scenariuszy przedstawień dla dzieci, scenografii i projektów strojów. W 2013 r. wydała album "Dar pamięci – dawni ludzie, rodziny, dawne domy – dziedzictwo kulturowe miasta i gminy Piwniczna". Autorka pracuje już nad jego drugą częścią.

Należy do osób, które przed osiemnastu laty współtworzyły i organizowały „Wrzosowisko” – poetyckie spotkania twórców, sztandarową imprezę Piwnicznej. Jej pasją jest również fotografia. Na swoim koncie ma tysiące zdjęć wykonanych z potrzeby serca.  

Przez ostatnie 25 lat kierowała, jako redaktor naczelna, lokalnym miesięcznikiem “Znad Popradu”. Ten rozdział swojego życia zamknęła już za sobą. Ale, jak mówi, nie ma czasu na nudę.

Wczoraj promowała właśnie najnowszy tomik poezji „Tam, gdzie rosną gorzkie kwiaty”. Naprawdę warto po niego sięgnąć i zatopić się w przepięknych strofach jej wierszy.

- Barbara Paluchowa jest poetką malującą słowem – mówiła podczas wieczoru poetycko-muzycznego Maria Lebdowiczowa, emerytowana nauczycielka języka polskiego, piwniczańska poetka, pierwsza redaktor naczelna „Znad Popradu”. – W ostatnim tomiku „Tam, gdzie rosną gorzkie kwiaty” znalazło się 75 wierszy. Tomik został podzielony na kilka rozdziałów. Wisienką na torcie jest piękna grafika wykonana przez autorkę. Grafika jakże wymowna, symboliczna. Warto wziąć do reki ostatni tomik jubilatki i pobyć z nim w samotności. Wszak poezja tylko w takim kontakcie przemawia do nas tak naprawdę. Jej twórczość uznali jurorzy licznych konkursów poetyckich, a jej wiersze nagradzane były prestiżowymi nagrodami. Gratulując Basi jej sukcesów życzyć trzeba zrealizowania planów pisarskich oraz artystycznych i tych wszystkich, które gdzieś tam na dnie serca tkwią. Barbara Paluchowa, malarka fotografik i poetka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Podczas wczorajszego wernisażu popłynęła piękna poezja jubilatki, ale także innych poetów z terenu Sądecczyzny: Danuty Sułkowskiej, Stanisławy Widomskiej-Fiedor, Joanny Babiarz, Wandy Łomnickiej-Dulak, Janusza Szota.

Wspaniałego jubileuszu gratulował jubilatce Edward Bogaczyk, były burmistrz Piwnicznej Zdroju.

- Z wielka radością odbieramy to, co Pani zrobiła i nadal robi dla Piwnicznej – powiedział Edward Bogaczyk. – Artyści, to ludzie wyjątkowi. Potrafią wspaniale zagrać, napisać, namalować i chwała im za to. To, co robią zostaje wśród nas. Jubileusz, jaki obchodzi w tym roku pani Barbara jest ukoronowany wielką i piękną pracą. Pani Barbaro – wszystkiego najlepszego.

O oprawę muzyczną wieczoru zadbali: Joanna Ustarbowska-Dudka, dyrektor Szkoły Muzycznej w Starym Sączu i Stanisław Dudka, wykładowca w Szkole Muzycznej w Nowym Sączu.  

Iga Michalec, Fot. (MACH)

Barbara Paluchowa, jubileusz 30-lecia pracy twórczej


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020