Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
14/01/2016 - 11:20

Będzie sądecki alians samorządu, przedsiębiorców i wyższych uczelni?

O możliwościach współpracy samorządów i przedsiębiorców z wyższymi uczelniami debatowano podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego i Samorządów Gospodarczych dla Powiatu Nowosądeckiego i Miasta Nowego Sącza.

- Powiat nowosądecki jest piękny tradycją i kulturą, którą konsekwentnie wspieramy - stwierdził gospodarz posiedzenia starosta nowosądecki Marek Pławiak. - Ale powiat to także gospodarka. Cieszę się, że dziś jest szansa, by przy udziale fachowców porozmawiać wspólnie o najważniejszych problemach i o tym, jak tę gospodarkę wzmocnić.

Swoją pomoc samorządom i przedsiębiorcom zaoferowali naukowcy z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przy udziale studentów realizują już w Małopolsce projekty, które mają wskazać potencjał architektoniczny i biznesowy wyznaczonych lokalizacji. Przygotowują dla miast i gmin koncepcje zagospodarowania działek, które im wskazano. W kwietniu 2015 r. sześć takich lokalizacji wyznaczyło miasto Nowy Sącz. Zaproponowana przez architektów forma ich przekształcenia zostanie wzięta pod uwagę przy tworzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 - To cenna wskazówka dla samorządów, które często nie mają pomysłu na to, jak  zagospodarować grunt czy znajdujące się na nim obiekty – wyjaśnia prof. dr hab. inż. arch. Grażyna Schneider-Skalska, dyrektor Instytutu Projektowania Urbanistycznego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. - To także oferta dla przedsiębiorców, którzy mogą poznać biznesowy potencjał miejsca.

W posiedzeniu Komisji wziął także udział wicestarosta powiatu Antoni Koszyk i wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech. Powiatowe władze reprezentowali również radni Wiesław Pióro, wiceprzewodniczący Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego i Samorządów Gospodarczych dla Powiatu Nowosądeckiego i Miasta Nowego Sącza, oraz jej członek Jan Gomółka. Posiedzenie prowadził Paweł Kukla, prezes Sądeckiej Izby Gospodarczej.

(mika)

Źródło, fot: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018