Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
28/08/2016 - 10:40

Amatorzy dobrego jedzenia zjechali do Miasteczka Galicyjskiego [Zdjęcia]

Smaki naszej regionalnej – lachowskiej kuchni można poznać podczas imprezy, która dzisiaj (28 sierpnia) odbywa się w Miasteczku Galicyjskim. Odwiedzający mogą popróbować chleba ze smalcem, gołąbków, pierogów, ciast, ciasteczek i różnego rodzaju mięsa.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, które jest organizatorem tej imprezy, urządziło dla sądeczan prawdziwą ucztę kulinarną. W VIII już Kociołku Galicyjskim biorą udział Koła Gospodyń Wiejskich, masarze i cukiernicy, restauratorzy i producenci zdrowej żywności.

- Przyjechaliśmy z mężem promować zdrową żywność – przede wszystkim jagnięcinę. W ostatnim czasie ludzie odeszli od tego mięsa, tymczasem jest ono bardzo zdrowe. Jagnięcinę można już podawać małym dzieciom – od piątego miesiąca dokładać do przecieranej zupy – powiedziała Anna Sroka, która wraz z mężem Stanisławem prowadzi ekologiczne gospodarstwo w Skrudzinie (gm. Stary Sącz). Państwo Srokowie hodują tam 400 owiec.

- Jagnięcinę można zrobić na sto różnych sposobów. Może być zapiekana, grillowana, duszona, z różnymi dodatkami.  A sekret dobrej potrawy tkwi w przyprawach – dodaje pani Anna.

Prawdziwym skarbem takich imprez są Koła Gospodyń Wiejskich. To właśnie w tych grupach przechowywane i przekazywane z pokolenia na pokolenie są przepisy na tradycyjne potrawy.

- Promujemy chleb – wypiek z łopaty, podpłomyki, jabłecznik, sernik, a nawet pierniczki. Mamy też nalewkę strażacką, która jest robiona z wielu owoców, ale jej głównym składnikiem jest winogrono.  Odwiedzających zapraszamy przede wszystkim na chlebuś ze smalcem i ogórkiem kiszonym – mówi pani Rozalia Latko, prezes KGW w Klęczanach.

Warto wybrać się do Miasteczka Galicyjskiego. Sprzyja temu  nie tylko przepiękna pogoda. Organizatorzy przygotowali też wiele atrakcji, których nie zabraknie do wieczora. O godz. 14. odbędzie się koncert „Muzyczni Przyjaciele Muzeum” pod kierunkiem Moniki Rębilas, a zaraz potem na scenie wystąpią: zespół „Małą Helenka”, kapela lachowska i zespół „Zoriuszka”. O 13. Rozpocznie się konkurs o laur VIII Festiwalu Kulinarnego Kociołek Galicyjski. Jego rozstrzygnięcie nastąpi po godz. 17.

Zobacz też: VIII Kociołek Galicyjski: Uczta dla smakoszy kuchni regionalnej

(KB)

Fot. KB
 

kociołek galicysjkiMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu