Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
21/08/2016 - 07:40

74. rocznica likwidacji getta w Grybowie

20 sierpnia 1942 r. Niemcy zlikwidowali getto w Grybowie. Wcześniej w bestialski sposób zamordowali najsłabszych Żydów w Białej Niżnej, a pozostałych wysłali Obozu Zagłady w Bełżcu, gdzie zginęli.

W niedzielę 21 sierpnia o godzinie 15.00 spotkamy się przy grobie – pomniku w Białej Niżnej, który upamiętnia mord, którego dokonano w czasie likwidacji getta. Wspólnie złożymy kwiaty i pomodlimy się. Niech chwila zadumy w tym miejscu, będzie hołdem dla Ofiar tej zbrodni a dla nas będzie przestrogą na przyszłość.

W tym roku spotkamy się po raz drugi, po ubiegłorocznym historycznym już spotkaniu, w którym wzięli udział lokalni mieszkańcy, grybowianie, władze miasta i gminy oraz przedstawiciele Gminy Żydowskiej z Krakowa, w tym rabin Eliezer Gurary. W tym roku podobnie będziemy wspominać i wspólnie modlić się za ofiary tamtych tragicznych dni. Wśród nas będą w tym roku przedstawiciele potomków Żydów grybowskich, poruszeni relacją ubiegłorocznej uroczystości.
Zapraszamy - niech łączy nas wspólna pamięć!

Po uroczystości, w Grybowie, planowane jest niedługie spotkanie z gośćmi - potomkami społeczności Żydów z Grybowa oraz prelekcja Kamila Kmaka "Żydzi grybowscy - zapomniani czy zapamiętani?" - godzina 16:00, Miejski Dom Kultury w Grybowie, ul. Kościuszki 7.

Łukasz Połomski, Sądecki Sztetl

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik