Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/05/2016 - 14:10

71.rocznica zakończenia II wojny światowej. Uroczystości przed „Pietą Sądecką”

Na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu uczczono dziś 71. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Ośmego maja 1945 roku – Świat cieszył się w tym dniu, że ten straszny czas, czas wojny, zakończył się. Cieszyli się Polacy, chociaż dla naszego narodu zakończenie II wojny światowej wcale nie oznaczało tego w pełni, że nasza Ojczyzna jest już wolna. Wielu nie mogło dalej wrócić do swych domów, do swoich rodzin, zająć się codzienną pracą i obowiązkami – mówił podczas uroczystej mszy świętej ks. Mateusz Kaźmierek, wikariusz w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Sądeckie obchody zakończenia II wojny światowej rozpoczęła uroczysta msza św. w Kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z udziałem orkiestry i pododdziału Obwodowo-Reprezentacyjnego Karpackiego Oddziału Wsparcia Straży Granicznej. W kaplicy szpalerem stanęły poczty sztandarowe organizacji i stowarzyszeń kombatanckich. Mszę świętą celebrowali proboszcz parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu dr Kazimierz Siedlarz, ks. prałat Stanisław Czachor, a płomiennie kazanie wygłosił wikariusz parafii św. Kazimierza ks. Mateusz Kaźmierek.

71 rocznica zakończenia II wojny światowej

- Ośmego maja 1945 roku – Świat cieszył się w tym dniu, że ten straszny czas wojny zakończył się. Cieszyli się Polacy, chociaż dla naszego narodu zakończenie II wojny światowej wcale nie oznaczało to, że nasza Ojczyzna  jest już wolna. Wielu nie mogło dalej wrócić do swych domów, do swoich rodzin, zająć się codzienną pracą i obowiązkami. Dalej musieli oni pozostawać na polach walki, prowadząc walkę z tymi, którzy dalej okupowali naszą Ojczyznę. Ta Ojczyzna w dalszym ciągu wołała ich na służbę. W dalszym ciągu pragnęła wyzwolenia z kolejnego jarzma niewoli. Dzisiaj, wspominając tamte wydarzenia, wspominając tamtych ludzi, którzy bohatersko stawali na polach walki, aby oswobodzić Ojczyznę z pęt niewoli, musimy również popatrzeć w teraźniejszość, ale także i w przyszłość. Nie możemy zatrzymywać się tylko na przeszłości.

Z przeszłości musimy wyciągać konkretne wnioski – akcentował w kazaniu duchowny -  i uczyć się tego, aby historia nie powtórzyła się, aby te straszne czasy nigdy już więcej się nie powtórzyły.

Po mszy świętej uczestnicy dzisiejszych obchodów przeszli na stary cmentarz, przed „Pietę Sądecką”, gdzie odbył się apel poległych.

W uroczystościach udział wzięli sądeccy parlamentarzyści - Jan Duda i Piotr Naimski (PiS), władze miasta Nowego Sącza na czele z wiceprezydentem Jerzym Gwiżdzem, przewodniczącą Rady Miasta w Nowym Sączu Bożeną Jawor, władze powiatu Nowosądeckiego na czele z wicestarostą Antonim Koszykiem, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckim, młodzież sądeckich szkół i mieszkańcy miasta.

Podczas apelu poległych, odwoływano się do tych, którzy polegli na wszystkich frontach II wojny światowej, a także cywilnych ofiar nazistowskich mordów.  Przypomniano, że koniec okupacji nie dla wszystkich Polaków oznaczał koniec prześladowań, związanych z represjami władzy ludowej wobec przeciwników nowego porządku. Apelowano o zakończenie wojny polsko-polskiej i narodową zgodę.

71 rocznica zakończenia drugiej wojny światowej

- Dzisiaj uroczyście obchodzimy zakończenie jednej z najstraszniejszych z wojen – II wojny światowej. Wojny, która pochłonęła miliony istnień ludzkich, z większości państw świata – powiedział wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż. – Nikt, nic i nigdy nie zwolni hitlerowskich Niemiec i Niemców od odpowiedzialności za tą okrutną wojnę, a także i wojenne i powojenne skutki. Czy można było spodziewać się, że II wojnę światową wywoła ten człowiek, który w początkach swojego panowania nad Niemcami, w każdym ze swoich publicznych przemówień najczęściej wypowiadał słowo pokój. Dzisiaj, przeszło 70 lat od zwycięstwa nad Niemcami, które było także udziałem Polski i Polaków, nie możemy ignorować tej przestrogi. Polacy doczekali się dziejowej satysfakcji. Polska jest suwerenna, niepodległa. Jest pełnoprawnym obywatelem Europy i świata. Powtórzy za Bułhakowem wezwanie: „Niech będą przeklęte wojny”. Teraz i na wieki wieków.

Po apelu oddano salwę honorową, po czym złożone zostały wiązanki kwiatów na Płycie Nieznanego Żołnierza przez delegacje parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta i powiatu, przedstawicieli środowisk kombatanckich, służby mundurowe, młodzież i mieszkańców.

Na zakończenie dzisiejszych uroczystości mieszkańcy miasta mogli posłuchać wiązanki melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzu pod batutą Romana Gwoździa.

Po uroczystościach w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowisk kombatanckich.

(MACH)

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.
 

Uroczystości zakończenia II wojny światowej










Dziękujemy za przesłanie błędu