Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
02/09/2016 - 22:00

518 tys. podpisów za ograniczeniem handlu w niedziele

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" przekazali w piątek (2 września) marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu ponad 518 tys. podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele.

Podpisy pod projektem ustawy zbierał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ograniczającej Handel w Niedziele, który powstał w kwietniu br. W jego skład weszli przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców, organizacji pozarządowych oraz pracowników. Podpisy zbierano również w Nowym Sączu, o czym informowaliśmy (zdjęcie).

Celem Komitetu było zebranie przynajmniej 100 tys. podpisów (dopiero wtedy projekt może być rozpatrzony przez Sejm), ale propozycję poparło swoimi podpisami 518 tys. 220 osób.

Zdaniem Alfreda Bujary, przewodniczącego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "S", taka ilość podpisów to wielki sukces, zważywszy, że były one zbierane w okresie wakacyjnym. Projekt trafi pod obrady Sejmu na początku października.

W projekcie zaznaczono, że handel oraz "wykonywanie innych czynności sprzedażowych w niedziele w placówkach handlowych" byłyby zakazane, natomiast w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę byłby dozwolony do godz. 14.00. Od zakazu przewidziano jednak szereg odstępstw.

Zakaz nie obowiązywałby w kolejne dwie ostatnie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia (ale jeśli wigilia przypada w niedzielę, to handel w tym dniu dozwolony byłby do godz. 14.00), w ostatnią niedzielę przypadającą przed Świętami Wielkanocnymi, a także w ostatnią niedzielę stycznia i czerwca, pierwszą niedzielę lipca i ostatnią niedzielę sierpnia.

Odstępstwa dotyczyłyby też m.in. sklepów, gdzie "czynności sprzedażowe" wykonuje wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, punktów handlowych na terenie stacji benzynowych, piekarni, aptek, niektórych kiosków z prasą czy m.in. placówek handlowych w portach lotniczych, punktów handlowych prowadzących pamiątki, upominki lub dewocjonalia. W projekcie dopuszcza się także niedzielny handel w strefach wolnocłowych.

Pozytywnie o obywatelskim projekcie wielokrotnie wypowiadał się Episkopat Polski. W komunikacie z 373. zebrania plenarnego KEP (czerwiec br.) biskupi jednomyślnie poparli projekt ustawy zgłoszony przez NSZZ Solidarność. "Jest to - wzorem innych państw europejskich - głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli" - podkreślili hierarchowie. Wyrazili też nadzieję, że społeczeństwo przyjmie tę inicjatywę - bez względu na światopogląd - jako wartość religijną, kulturową i rodzinną.

(s), źródło: IDKDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)