Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
15/06/2016 - 12:55

Święto Dzieci Gór ustąpiło Światowym Dniom Młodzieży

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór odbędzie się od 10 do 17 lipca, a nie jak zawsze w ostatni tydzień lipca. Organizatorzy nie chcą konkurować ze Światowymi Dniami Młodzieży. Nie zmienia to faktu, że przez siedem dni przygotowano szereg atrakcji z koncertami i barwnym pochodem na czele.

Festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich.

W tegorocznym, 24. Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór weźmie udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Festiwal ma unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma polskimi tzw. pary kamrackie. Przez cały festiwal dzieci razem mieszkają, występują (nie tylko w Nowym Sączu, ale też w kilku innych miejscowościach: Biecz, Gródek nad Dunajcem, Krynica-Zdrój, Limanowa Muszyna), bawią się, zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia. Kształtuje się tolerancja i akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych, likwidują się uprzedzenia i podziały. Każda para ma swój "dzień narodowy", podczas którego jest gwiazdą  koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację „inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY

Kamrackie pary prezentują się następująco:

Gatalinka / Vinkovci, Chorwacja
Małe Lachy / Nowy Sącz, Polska

Flying Georgians / Tbilisi, Gruzja
Zbójnik / Skawica, Polska

Mladost / Zalužani-Banja Luka, Bośnia i Hercegowina
Mali Toniecnici / Krempachy, Polska

Gero Axular Dantza Taldea / Donostia (San Sebastian), Kraj Basków (Hiszpania)
Bandoska / Rzeszów, Polska

 Cununiţa Năzdrăvană / Satu Mare, Rumunia
Mali Magurzanie / Łodygowice, Polska

Danza e Identidad / Quito, Ekwador
Tatry / Ratułów, Polska
Úsměv / Opawa, Czechy

(JB), Fot. JB
Źródło: MCK SOKÓŁDziękujemy za przesłanie błędu