Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
31/07/2016 - 18:00

Środowiska ludzi pracy na Sądeckiej Górze Tabor

Rozpoczął się wielki odpust w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Dzisiaj (31 lipca) wokół Obrazu Pana Jezusa Przemienionego modlili się m.in. strażacy oraz ludzie pracy.


Na Mszy Świętej o godz. 11., której przewodniczył ks. infułat Władysław Kostrzewa z Sądu Biskupiego w Tarnowie, zgromadzili się przede wszystkim pracownicy. Przy ołtarzu polowym stanęły także poczty sztandarowe Solidarności. 
- Przed cudowną ikonę Pana Jezusa przychodzicie jako pracownicy, pracodawcy, aby zastanowić się nad prawdą, że Miłosierdzie Boże jest darem czyli łaską. Od 1050 lat należymy do wspólnoty Kościoła Chrystusowego przez chrzest, niezależnie od tego jakie profesje wykonujemy. Każdego dnia dajemy świadectwo wierze przez uczynki miłosierdzia w naszych zakładach pracy, środowiskach życia - to właśnie tu budujemy żywą wspólnotą dusz, którzy mimo utrudzenia, a bardzo często lęku o swój los, zmierzają do doskonałości na wzór Chrystusa - powiedział ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty. 

Podczas dzisiejszych Mszy Świętych homilię głosi ks. dr Bogdan Węgrzyn - sędzia Sądu Biskupiego w Tarnowie, a na Sądecką Górę Tabor przybywają pielgrzymi z Nowego Sącza i okolic. Cały czas można skorzystać z sakramentu pokuty - w konfesjonałach posługują księża z okolicznych parafii. 

Zobacz też: Pielgrzymka strażaków do Bazyliki św. Małgorzaty

Do Nowego Sącza pielgrzymów przyciąga XIV-wieczny obraz przedstawiający Chrystusa Przemienionego. Jest on wzorowany na ikonie przechowywanej w bazylice na Lateranie w Rzymie. Nowosądecka ikona słynie łaskami od początku XVII wieku. 

Sam obraz jest wspaniałym dziełem sztuki, pochodzącym prawdopodobnie z obszaru północnych Alp i namalowanym pod koniec XIV wieku. Do Nowego Sącza przywieźli go opiekujący się świątynią ojcowie franciszkanie i umieścili w jednej z kaplic – w nawie głównej znalazł się dopiero w latach 20. Kroniki parafialne odnotowują aż 18 urzędowo zatwierdzonych łask, wyproszonych w latach 1611-1763. Najbardziej znany jest cud ocalenia namalowanego na lipowej desce Obrazu przed pożarem – ogień zajął jedynie czoło Oblicza Pana Jezusa, wytwarzając na nim fałdy, przypominające zmarszczki. Cudownego uzdrowienia doznał dziedzic Wiśnicza i Jarosławia Konstanty Lubomirski 

*** 
Tegoroczny odpust, który odbywa się pod hasłem "Miłosierny jak Ojciec", potrwa do 7 sierpnia. Jutro  (1 sierpnia) na Sądecką Górę Tabor przybędą małżonkowie, a we wtorek (2 sierpnia) dzieci i rodzice. Środa (3 sierpnia) przeżywana pod hasłem „Maryja – Matka Boża Miłosierdzia” będzie dniem, w którym świętować będą przede wszystkim czciciele Matki Bożej. W czwartek (4 sierpnia) spotkają się kapłani, a w piątek (5 sierpnia) Akcja Katolicka, pracownicy służby zdrowia i Caritas,. Główna uroczystość będzie miała miejsce w sobotę – 6 sierpnia, kiedy to uroczystej sumie o godz. 11. będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Jeż. 
Zobacz też: Odpust Przemienia Pańskiego w sądeckiej farze 

(KB) [email protected]
fot. KB 
 

Ludzie pracy na Sądeckiej Górze Tabor


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)