Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
13/05/2016 - 05:45

Łomnica-Zdrój kusi wodami mineralnymi. Zajrzyj do pijalni "Pod Kicorom"

Łomnica-Zdrój, bodaj największa miejscowość w gminie Piwniczna-Zdrój, już przed wojną słynęła z naturalnych wód mineralnych. Z powodzeniem funkcjonowały tu łazienki, w których kuracjusze przyjeżdżający do wód mogli podreperować swoje zdrowie. Do dzisiaj chlubą Łomnicy są właśnie źródła, a jej mieszkańcy starają się, aby je odpowiednio zagospodarować. Właśnie przy pierwszym z nich powstała estetyczna mała architektura.

W gminie Piwniczna-Zdrój źródła naturalnej wody mineralnej występują w samum sercu gminy, w Łomnicy-Zdroju, Wierchomli i innych miejscowościach.

- Łomnica może pochwalić się wieloma miejscami, w których płynie woda mineralna – mówi Monika Florek z działającej w tej miejscowości nieformalnej grupy „Górale Karpat”.

Mieszkańcy Łomnicy działający we wspomnianej grupie zaangażowali się w ubiegłym roku w projekt „U źródeł Nadpopradzia”, którego celem było zagospodarowanie w tej miejscowości pierwszego źródła wody mineralnej. Projekt był jedną z siedemnastu inicjatyw prowadzonych przez Stowarzyszenie Ekopsychologia w ramach przedsięwzięcia  „Karpackie Inicjatywy Lokalne”.

Łomnica Zdrój, nowa pijalnia, wybudowana

Lokalnym partnerem, a zarazem bezpośrednim koordynatorem działań prowadzonych w Łomnicy-Zdroju była miejscowa nieformalna grupa „Górale Karpat ”.

- Projekt był realizowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie działań na terenie Łomnicy wyniosło 18 800 złotych – informuje Monika Florek.

Dzięki tej dotacji przy źródle „Pod Kicorom” wybudowano wiatę według projektu  piwniczanina Edwarda Gruceli. Ten nauczyciel i rzeźbiarz z zamiłowania wykonał też zdobienia na głównej belce. I dodać trzeba, że wszystkie te prace wykonał on społecznie.

W wiacie ustawiono ławeczki dla amatorów łomniczańskiej kwaśniej wody.

- Wykonano też kosz na śmieci segregowane, dzięki czemu źródełko nie wygląda już jak jakieś przypadkowe wysypisko – dodaje mieszkanka Łomnicy – Obok źródełka pojawiło się również sympatyczne stadko drewnianych czarnych owiec, które zaprojektowali artyści plastycy: Katarzyna Buglewicz i Jacek Solakiewicz. Dlaczego czarna owca? Ten gatunek dominował kiedyś na tych terenach. Dzisiaj znów czarna owca, za przyczyną miejscowych owczarzy, na powrót staje się wizytówką regionu Nadpopradzia.  Pasące się przy źródle stadko drewnianych owieczek jest również nośnikiem wiedzy ekologicznej o cennych gatunkach roślinnych porastających stoki Beskidu Sądeckiego, których przetrwanie jest ściśle powiązane z wypasem. 

Obok pierwszego źródła postawiono też tablicę, na której znajduje się mapa z wykazem źródeł łomniczańskich. Jest też o nich stosowna informacja.

Łomnica-Zdrój, dzięki zaangażowaniu społeczników po osiemdziesieciu latach od pamiętnej powodzi w 1934, która zrujnowała miejscowe łazienki, odzyskuje swój uzdrowiskowy blask i charakter. Ma skromną, ale za to ładną i wpisaną w tradycyjną architekturę pijalnię wody mineralnej.

(MACH)

Fot. Monika Florek.

Łomnica-Zdrój: Pijalnia wody mineralnej przy źródle "Pod Kicorom"


Dziękujemy za przesłanie błędu