Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
08/07/2016 - 09:35

Sądeckim grzybom nawet susza niestraszna! A jak smakują... [FILM]

Chwilowo tylko kurki, bo przez ostatnich kilka dni było zdecydowanie za sucho. Ale na Rynku Maślanym kupimy też tegoroczne, suszone prawdziwki. A o tym co można z grzybów zrobić opowiada pani Dorota Kowalczyk, której mąż twierdzi, że znajdzie grzyba nawet po ciemku.

Nasza rozmówczyni mrozi grzyby bez obgotowywania. Ale z kurkami i rydzami to nie przejdzie. Zamrożone bez blanszowania zgorzknieją. Kurki przechowywać najlepiej podsmażone na klarowanym masełku z cebulką i odrobiną soli. Przechowywać w malutkich pojemniczkach według zasady jedna porcja - jeden pojemnik.

Rydze z kolei zamrażajmy poprzekładane papierem śniadaniowym, warstwa po warstwie. To gwarancja, że po odmrożeniu dadzą się w całości usmażyć na schaboszczaka.

A co to znaczy na schaboszczaka? Obtoczone w posolonym, roztrzepanym jajku a potem w bułce tartej. Smażyć to cudeńko trzeba na maśle. I znowu przypominamy o klarowanym. Zwykłe zbrązowieje i nada całości gorzki posmak.

Z czym jeść grzyby? Z kaszą gryczaną, pieczystym, plackami ziemniaczanymi, makaronem, są i tacy, co sosem grzybowym polewają pierogi z mięsem. W tym wypadku dobrze sos zblendować.

Grzyby zbiera się do koszyków. Reklamówki dobrze im nie robią.

Grzybiarz nigdy grzyba nie wyrywa! Tylko ucina nóżkę ciut nad ziemią, by grzybnia nadal mogła rodzić.

Grzyby suszy się rozwieszone na nitce lub rozłożone na stelażu z siatką. Jeśli robimy to w piekarniku trzeba ustawić go na najniższą temperaturę i włączyć termoobieg. Warto zostawić uchylone drzwiczki.

W czasie suszenia grzyby warto od czasu do czasu przemieszać a rozłożyć je na papierze śniadaniowym a nie bezpośrednio na blasze. Po wysuszeniu przechowywać z odrobiną soli i kilkoma liścami laurowymi. To je uchroni przez molami, wilgocią - sól jest higroskopijna -  i nada aromatu.

Aaaa i co najważniejsze, nigdy nie zbierajmy grzybów, których nie znamy. Niewtajemniczonym zupełnie grzybiarze polecają zbierać grzyby tylko z gąbką od spodu kapelusza.

Gdzie je zbierać? Ooo, tu grzybiarze są zdecydowanie mniej wylewni. Każdy ma swoje wydeptane ścieżki i miejsca. Ale, w przybliżeniu, w okolicach Kotowa, na Składzistym, w okolicy Cyrli, w lasach wokół Eliaszówki. Tu tez zawsze jest bardzo, ale to bardzo dużo jagód.

Lasami rydzowymi grzybiarze określają okolice Wysowej, gdzie co roku organizowany jest Święto Rydza.

Przed sprzedażą - grzyby muszą być sprawdzone przez grzyboznawcę wyznaczonego z ramienia sanepidu. Więc jeśli kupujemy grzyby od osoby trzeciej, zawsze sprawdźmy czy mają stosowny certyfikat.

Chcielibyście się pidzielić zdjęciem swojego grzybowego trofeum albo wyjątkowym przepisem? Zapraszamy do kontaktu z redakcją: GSM: 796 802 152

Ewa Stachura [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)