Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
09/08/2016 - 21:10

Oddajmy fontanny dzieciom? Najpierw je wyremontujmy

- Zróbmy porządek z fontannami w mieście! - apelują sądeczanie. Tyle, że jedni chcą je oddać dzieciom, inni wolą, by nie zamieniały się jednak w pełne golasów śródmiejskie kąpieliska.

Widok dzieci, które rozbierają się, by wejść do fontanny przy Ratuszu albo na Plantach, to już codzienność. Nic tak nie dostarcza uciechy maluchom jak taplanie się w wodzie.

Równie często dzieciaki oblegają fontannę przy Trzech Koronach. Czy jest szansa, by te miejsca przystosować tak, by najmłodsi mogli się tu bawić bezpiecznie?

Zobacz też: Gejzery na ulicach! Nawałnica w Nowym Sączu! [FILM]

W wielu miastach na przykład w Rzeszowie czy Szczawnicy fontanny podobne do tej, przy Trzech Koronach zlokalizowane są w parkach z myślą właśnie o najmłodszych. Obok są ławeczki, wokół alejki. Miejsca są odizolowane od miejskiego ruchu.

Wypoczywają tu całe rodziny, które przychodzą z piknikowymi koszami i ręcznikami z myślą o spędzeniu nad wodą wielu godzin.

Zobacz też:  Obrazki z Nowego Sącza: Jak lubią wypoczywać sądeczanie? W śmieciach [FILM]

W Nowym Sączu jeszcze takich fontann nie ma, ale są inne. Jedna na Plantach, niewielka ale w przyjaznym otoczeniu. Druga tuż obok Ratusza, tuż obok placu zabaw, gdzie czasem dzieci jest naprawdę bardzo, bardzo dużo.

Ta druga co i rusz pojawia się w lokalnych mediach, mieszkańcy systematycznie apelują o jej remont.

Czy Nowy Sącz pójdzie śladem innych samorządów i odda fontanny, przynajmniej na lato, we władanie dzieciom?

Zobacz też: Radnemu Gwiżdżowi puściły nerwy: co robi Sądecka Infrastruktura Miejska?

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Witowski wszystkie fontanny w Nowym Sączu pełnią funkcję architektoniczne i pomimo tego, że woda w nich jest odkażana środkami zapobiegającymi rozwój drobnoustrojów, grzybów i glonów, nie mogą służyć do wodnych kąpieli, zwłaszcza w przypadku dzieci. Funkcję chłodzącą pełni zamontowana na płycie Rynku kurtyna wodna (podobna jest na pumptracku), a także poidełka, które są obecnie dostępne między innymi na Rynku, przy Bazylice św.Małgorzaty oraz w parku sportów miejskich (pumptrack).

- W planach jest również montaż takiego urządzenia na sądeckich Plantach - kończy optymistycznie rzecznik. 

Ewa Stachura [email protected] Film: Krzysztof Stachura Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)