Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
03/11/2016 - 14:50

Nowy Sącz: Miasto da pieniądze na wymianę pieców węglowych na gazowe

220 sądeczan może otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca węglowego na gazowy albo na podłączenie się do miejskiej sieci cieplnej. Mało tego, mieszkańcy Nowego Sącza mogą też starać się dodatkowo o środki na niezbędną wymianę instalacji w domu. Ankiety w tej sprawie trzeba złożyć do 31 listopada. Projekt ruszy po wakacjach w 2017 roku.

To świetna informacja dla wszystkich tych, którzy mają na sercu jakość naszego powietrza - przy ogrzewaniu gazowym emisja śmiertelnie niebezpiecznych pyłów spada o ponad 90 procent! To również świetna propozycja dla tych, którzy zmęczeni są ogrzewaniem węglem. Jest tylko jedno ale.

Po złożeniu ankiety/wstępnej deklaracji udziału do każdego z zainteresowanych zgłosi się inspektor energetyczny, by sprawdzić czy dom nie wymaga docieplenia. Chodzi o uzyskanie właściwego poziomu energetycznego po zmianie sposobu ogrzewania. Jeśli okaże się, że budynek nie spełnia norm, właściciel będzie musiał go docieplić na własny koszt.

Zobacz też: Nowy Sącz: Co i kiedy nas zabija? Pięć czarnych skrzynek już działa [FILM]

Ważne. Wykonanie oględzin przez inspektora jest całkowicie nieodpłatne!

Skąd wspomniana wyżej liczba gospodarstw określona na 220? Okazuje się, że miasto bazowało na oświadczeniach z wcześniej realizowanego projektu KAWKA. 220 wymian, to liczba realna zarówno pod kątem zainteresowania sądeczan jak i realna od strony praktycznej jeśli chodzi o samą stronę techniczną.

Część sądeczan otrzymało propozycje udziału w projekcie za pośrednictwem miejskiego systemu powiadamiania sms. I ci, i inni zainteresowani muszą złożyć ankiety, które są do pobrania w wersji elektronicznej za pośrednictwem miejskiego portalu i formie papierowej na dzienniku podawczym w UM, w Wydziale Ochrony Środowiska oraz w siedzibie Wydziału Przedsiębiorczości i Funduszy Zewnętrznych.

Zobacz też: Mistrz kominiarski kontra ostrzeżenie naukowców, że palić „od góry” jest źle

Wypełnione dokumenty można składać tą sama drogą, również elektronicznie. Ważne żeby zrobić to do 31 listopada.

Środki na realizację projektu pochodzą z Unii Europejskiej a do programu przystępują wszystkie gminy z Kotliny Sądeckiej.

Szczegółowe informacje w materiałach filmowych.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)