Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
04/11/2016 - 12:10

Nowy Sącz: Chemioterapia. Kosmiczny czepek zapobiegnie wypadaniu włosów

Do Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu dotarły dzisiaj urządzenia, z których będą mogły korzystać osoby przechodzące chemioterapię. Specjalne czepki będą chronić włosy pacjentów onkologicznych przed wypadaniem. Sądecki szpital jest pierwszym w Polsce, który posiada dwa systemy do chłodzenia głowy.

Po chemioterapii praktycznie ponad 90 proc. chorych traci, niestety, włosy. Leki chemioterapeutyczne zwalczające raka, które są podawane pacjentom rozprowadzane są, z obiegiem krwi, po całym organizmie człowieka. Wnikają nie tylko do chorych komórek, ale również między innymi do zdrowych cebulek włosów powodując w konsekwencji ich wypadanie.

Z utratą włosów, głównie ze względów estetycznych, nie mogą pogodzić się, zwłaszcza kobiety. Teraz jest szansa, że chorzy biorący „chemię” nie będą narażeni na dodatkowy stres.

Czepek do chłodzenia głowy

Dyrekcja sądeckiego szpitala kupiła specjalistyczne urządzenia, które mają zapobiec wypadaniu włosów. Było to możliwe dzięki funduszom pozyskanym z programu norweskiego.

Sądecki szpital jest pierwszym szpitalem w Polsce, który posiada dwa systemy do chłodzenia głowy podczas podawania chemioterapii.

Robert Bakalarz, lekarz kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej w sądeckim szpitalu jest usatysfakcjonowany tym, że placówka, w której pracuje dysponuje tak wspaniałym sprzętem.

- Możliwość korzystania z tego systemu wpływa przede wszystkim na komfort leczenia pacjentów – powiedział portalowi Sądeczanin.info ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej. – Szczególnie pacjentki, które rozpoczynają chemioterapię, w pierwszej kolejności zadają pytanie czy wypadną im włosy. Ten zewnętrzny image jest dla kobiet bardzo ważny. Kiedyś, biorąc udział w sympozjum medycznym zobaczyłem to urządzenie. Zacząłem więcej czytać o tej aparaturze. Udało mi się przekonać dyrektora szpitala, który jest osobą bardzo otwartą na innowacje, by kupić ją do naszego Centrum Onkologii. Udało się zdobyć fundusze. Mam nadzieję, że dzięki tym urządzeniom jeszcze bardziej podniesiemy komfort leczenia.

Pacjent poddawany chemioterapii nakłada na głowę czepek chłodzący, który zmniejsza dopływ krwi do cebulek włosowych. Skóra głowy schładzana jest do takiego poziomu, że przepływ krwi jest minimalny. W trakcie chemioterapii do włosów, dzięki temu innowacyjnemu systemowi dociera mniej chemioterapeutyków.

Czepek do chłodzenia głowy, chemioterapia- Schłodzenie skóry głowy dodatkowo zwalnia metabolizm komórkowy – dodaje doktor Bakalarz.

Cały proces jest oczywiście monitorowany, jeśli chodzi o temperaturę schładzania skóry głowy. Czepki są w różnych rozmiarach. Można je dezynfekować.

Dzięki tej aparaturze, jak podaje fachowa literatura, będzie można zachować nawet do 75 proc. włosów.

Jak przyznał doktor Bakalarz do sądeckiego szpitala dzwoni wielu pacjentów z pytaniem czy placówka dysponuje takimi czepkami i czy można się leczyć w Nowym Sączu.

Aparatura została kupiona po bardzo korzystnej cenie.

- Mam nadzieję, że już w przyszłym tygodniu pacjenci, którzy będą zaczynać leczenie chemioterapeutyczne i spełnią określone warunki, będą mogli korzystać z tego urządzenia – dodaje szef Oddziału Onkologii Klinicznej.

Jednorazowo z czepków chłodzących może korzystać czterech pacjentów.

Lekarze nie zalecają korzystania z czepków pacjentom chorującym na czerniaka (nowotwór skóry), a także pacjentom, u których nastąpił przerzut choroby nowotworowej na skórę głowy.

- Dzięki systemowi chłodzenia skóry głowy pacjentki walczące z chorobą nowotworową mogą zachować włosy – mówi Dariusz Lachowski, przedstawiciel firmy, która dostarczyła tą specjalistyczną aparaturę - Ich utrata jest skutkiem ubocznym tego leczenia. Statystyki są przerażające. Osiem procent kobiet odmawia chemioterapii, bo boi się utraty włosów.   

Iga Michalec, Fot. (MACH), Film: Krzysztof Stachura.







Dziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku