Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
26/10/2016 - 16:25

Nowy Sącz: Chcecie wiedzieć, na jakiej ulicy jest czyste powietrze? My już wiemy [FILM]

Eksperyment sądecki z „błękitnym węglem” w roli głównej rusza. Wiadomo również, przy jakiej ulicy w Nowym Sączu jest prawdziwa enklawa czystego powietrza. To dwie najważniejsze informacje na dziś w sprawie poprawy jakości powietrza w Nowym Sączu.

Prezydent Ryszard Nowak po spotkaniu z samorządowcami z terenu naszego powiatu i z Rabki nie krył satysfakcji, bo wszyscy, nawet ci spoza Kotliny Sądeckiej są zainteresowani udziałem w przedsięwzięciu : „Eksperyment Sądecki 2”. O co chodzi? O umożliwienie mieszkańcom używania błękitnego węgla a dokładniej o pozyskanie pieniędzy, by dofinansować mieszkańcom jego zakup.

Zobacz też:  Co to jest błękitne paliwo? Czy pogromi sądeckiego smoga?

– Po prostu zmieniamy rodzaj paliwa na takie, które nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Natomiast w związku z tym, że ten węgiel jest przetwarzany, jest droższy. A właśnie cena decyduje o tym, czy mieszkaniec będzie z niego korzystał, czy też nie. Jeżeli "Eksperyment Sądecki 2" doprowadzi do tego, że cena "błękitnego węgla" będzie porównywalna z ceną węgla tradycyjnego, to  będzie z niego korzystał każdy - podkreślał samorządowiec dodając przy okazji, że wspomnianym węglem można palić w każdym palenisku bez konieczności jego wymiany.

- By ktoś nam nie zarzucał, że do drugiego z pieców daliśmy gorszy węgiel, proszę zobaczyć, to eko groszek, najlepszy jakościowo węgiel dostępny obecnie na rynku - komentował obsługujący piece prezentacyjne specjalista.

O jakich piecach mowa? Ustawiono dziś dwa na płycie Rynku, tak by każdy zainteresowany przekonał się, jaki dym wydobywa się z komina kominka opalanego wspomnianym eko groszkiem, a jaki z kominka, w którym rozpalono błękitny węgiel. Różnica jest kolosalna, nawet po chwili od zasypania pieców dym ze spalanego błękitnego opału był całkowicie niewidoczny. Oznacza to, że praktycznie podczas spalania nie ma emisji pyłów.

Szkopuł w tym, że błękitny węgiel jest o czterdzieści procent droższy od eko groszku, tym samym jego zakup przekracza możliwości finansowe większości osób używających piece węglowe.

Ryszard Nowak, inicjator „Eksperymentu” chce by ministerstwo ochrony środowiska oraz Fundusz Ochrony Środowiska rozważyły na wniosek samorządów możliwość uruchomienia stałych dopłat do jego zakupu.

Zobacz też: Nowy Sącz: Co i kiedy nas zabija? Pięć czarnych skrzynek już działa [FILM]

Przy czym Nowak zastrzega, że sygnatariusze liczą na to, że już w przyszłym sezonie grzewczym błękitny opał trafił do użytkowników.

– Trzeba pamiętać o jednym, że inwestowanie w ekologię to jest inwestowanie w nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci. A że się ponosi z tego tytułu koszty? Mniej będziemy wydawać na lekarzy – przekonuje prezydent nadmieniając przy okazji, że dopłaty do "błękitengo węgla" niczym się nie będą różnić od dopłat do wymiany szamb czy pieców, na co już NFOŚ przeznacza systematycznie środki.

Przy okazji prezydent zaprasza sądeczan do śledzenia informacji o jakości powietrza, która teraz, po uruchomieniu pięciu dodatkowych stacji pomiarowych jest bardziej szczegółowa i miarodajna niż kiedykolwiek wcześniej. Okazuje się też, że nasze gminy uzdrowiskowe już proszą o wsparcie miasta w pozyskaniu podobnego sprzętu.

Zobacz też: Nowy Sącz. Chronią płuca więźniów. A przedszkolaki?

Ale wracając do Nowego Sącza. Wspomniane urządzenia zamontowano w pięciu miejscach: na terenie Szkoły Podstawowej nr 14, Domu Pomocy Społecznej przy Nawojowskiej, przy oczyszczalni ścieków przy Tarnowskiej, na terenie siedziby Sądeckich Wodociągów przy Wincentego Pola (osiedle Wólki) i na terenie spółki Nova przy ulicy Śniadeckich, czyli w okolicy cmentarza.

- Już zauważamy, kiedy ta jakość powietrza jest niższa, w jakich rejonach miasta. Myślę, że to będzie podlegało dalszej analizie  – komentuje Nowak.

Gdzie są najlepsze wyniki? Okazuje się, że na ulicy Nawojowskiej. Dlaczego? Obejrzyjcie film powyżej.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu