Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
05/03/2016 - 17:50

Ministerstwo Zdrowia osładza życie cukrzykom! Finansowo

W ślad za uchwaleniem nowej listy leków refundowanych o szczegóły zmian portal sadeczanin.info zapytał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Milenę Kruszewską. Dziś informacje dla cukrzyków i osób chorujących na hemofilię.

O zmianach w refundacji leków immunosupresyjnych, stosowanych po przeszczepach pisaliśmy już w publikacji Sądeczanie chorzy na raka nie muszą już liczyć każdej złotówki  Z kolei o resortowych planach związanych z refundacją leków dla osób w wieku 75 plus wspomnieliśmy w artykule Nowy Sącz: 7 tysięcy mieszkańców pożyje dłużej za darmo? Szczegóły 

Teraz kolej na następne zmiany, tym razem dotyczące diabetyków.

Zgodnie z wykazem refundacyjnym na 1 marca w porównaniu do wykazu na 1 stycznia br.:

- objęto refundacją 5 produktów (odpowiedników leków już refundowanych) stosowanych w leczeniu cukrzycy

- w grupie 16.0 Doustne leki przeciwcukrzycowe - pochodne sulfonylomocznika dodano 4 leki zaw. substancje czynną Glimepiridum;

- w grupie 219.2 Paski diagnostyczne do oznaczania glukozy we krwi, dodano 1 pasek do oznaczania glukozy we krwi.

- w grupie 15.0 Doustne leki przeciwcukrzycowe - biguanidy o działaniu przeciwcukrzycowym – metformina, dla 4 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu (wydano decyzje o kontynuacji refundacji od 1 marca z niższymi cenami). W tej grupie dla 52 produktów wzrosły zapłaty pacjenta o od 0,19 zł do 1,46 zł

- w grupie 16.0  Doustne leki przeciwcukrzycowe - pochodne sulfonylomocznika dla 4 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu (wydano decyzje o kontynuacji refundacji od 1 marca z niższymi cenami). W tej grupie dla 4 produktów spadły zapłaty pacjenta o od 0,01 zł do 1,05 zł

A co z paskami diagnostycznymi do oznaczania glukozy we krwi? - Dla czterech produktów obniżono urzędowe ceny zbytu. wydano decyzje o kontynuacji refundacji od 1 marca z niższymi cenami. W tej grupie dla 13 produktów wzrosły zapłaty pacjenta o od 3 do 58 groszy. Natomiast dla 10 produktów spadły zapłaty pacjenta o od 1 do 95 groszy - wyjaśnia rzecznik.

Kruszewska podsumowała również jak nowa lista ma się do poprzedniej. I tu bardzo ważne informacje dla osób chorych na hemofilię i raka.

Zgodnie z projektem XXVI obwieszczenia, w porównaniu do XXV obwieszczenia:

– dla 440 produktów (402 pozycji obwieszczenia) spadnie dopłata pacjenta – od 1289,93 zł do 1 gr;

– dla 475 produktów (445 pozycji obwieszczenia) wzrośnie dopłata pacjenta – od 1 gr do 359,95 zł;

– dla 783 produktów (699 pozycji obwieszczenia) spadną ceny detaliczne brutto – od 1419,10 zł do 1 gr;

– dla 65 produktów (65 pozycji obwieszczenia) wzrosną ceny detaliczne brutto – od 3 gr do 97 gr.

II. Programy lekowe i chemioterapia:

1) Po dwumiesięcznej przerwie refundacją zostanie ponownie objęty lek zawierający substancję czynną galsulfasum (1 kod EAN) w ramach programu lekowego Leczenie mukopolisacharydozy typu VI (Zespół Maroteaux – Lamy) (ICD-10 E 76.2).

W programie będą mogli być leczeni pacjenci z rozpoznaniem mukopolisacharydozy typu VI zdiagnozowanej na podstawie udokumentowanego deficytu aktywności enzymu 4-sulfatazy N-acetylogalaktozaminy w leukocytach lub fibroblastach skóry, potwierdzonego badaniem molekularnym.

2) Refundacją zostaną objęte leki zawierające nową substancję czynną: simoktokog alfa (4 kody EAN) w ramach dotychczasowego programu lekowego Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B (ICD-10 D 66, D 67). Decyzja o objęciu refundacją nowych leków od 1 marca 2016 r. poszerzy zakres opcji terapeutycznych i umożliwi dobór optymalnej terapii dla pacjentów z hemofilią typu A.

3) Refundacją zostaną objęte kolejne leki zawierające substancje czynne: bendamustyna (2 kody EAN), bortezomib (2 kody EAN), pemetreksed (4 kody EAN), worykonazol (1 kod EAN).

4) Dla 20 leków zawierających 8 substancji czynnych stosowanych w chemioterapii

i programach lekowych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu:

– od 720,36 zł do 10 gr.

Ewa Stachura e.stachura@sadeczanin.info

Fot. Ilustracyjne: sadeczanin.info / sxc.huDziękujemy za przesłanie błędu