Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/11/2016 - 09:40

Kiedy andrzejki 2016? Wróżby, czas na zabawę i swawole

Kiedy Andrzejki 2016? Czy i w tym roku staną się pretekstem do spotkania w gronie najbliższych i dobrej zabawy? Ale to także czas wróżb. Kiedy i za kogo wyjdzie się za mąż? Czy w ogóle? Skąd przyjdzie ten jedyny?

Andrzejki są okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. A podczas wieczoru andrzejkowego nie może zabraknąć wróżb. Ta najbardziej znana to lanie wosku prze ucho od klucza. Z zastygłej w ten sposób masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki, niezamężne dziewczęta próbują dowiedzieć się jaki będzie ich przyszły wielbiciel i jaki będzie miał zawód.

Kiedy przypadają andrzejki 2016? W nocy z 29 na 30 listopada 

Kiedyś były też i inne tradycyjne wróżby andrzejkowe, dzisiaj już raczej niespotykane. Wśród nich na przykład te z udziałem zwierząt. Dziewczęta wpuszczały do izby gąsiora z zawiązanymi oczami i tworzyły wokół niego koło. Panna, którą gąsior pierwszą uszczypnął miała z tego grona najwcześniej wyjść za mąż.

W czas Andrzejek dziewczęta piekły placki i rozkładały je na ławie. Następnie do izby wpuszczały psa. Czyj placek porwał pies, ta miała wyjść za mąż pierwsza. Była też wróżba z nocnym szczekaniem psów. Z której strony zaszczekały, z tej miały przyjść swaty.

Jak wróżyć z chrząkania świni

Dziewczęta łemkowskie pukały w drzwiczki chlewu i pytały: "Puk, puk, swynia, budu ja toho roku gazdynia?" (Puk, puk, świnio, czy będę w tym roku gospodynią?). Gdy świnia odchrząknęła, znaczyło, że tak.

Znane były także wróżby, w których wykorzystywano różne przedmioty, np. buty z lewej nogi („od serca”). Ta przetrwała zresztą do dzisiaj. Dziewczęta ustawiały po kolei w stronę drzwi buty. Czyj pierwszy wyszedł za drzwi, ta pierwsza miała wyjść za mąż.

Zabawy andrzejkowe odbywać się będą w szkołach, przedszkolach, środowiskowych domach samopomocy i warsztatach terapii zajęciowej. Będzie to okazja do doskonałej zabawy, choć “z przymrużeniem oka”.

 (KB)

fot. arch. JEC







Dziękujemy za przesłanie błędu