Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
21/02/2016 - 13:00

Golba szykuje się na 500 plus? Muszyna zwiera szyki

Niepokój i niepewność budzi w samorządowym środowisku rządowy program Rodzina 500 plus. Bo to w końcu gminy, a nie Warszawa zajmą się jego realizacją. Niektórzy włodarze nie czekają na wytyczne ze stolicy tylko już teraz przygotowują sobie organizacyjny grunt pod wypłatę świadczeń. Tak robi burmistrz Muszyny Jan Golba.

Muszyński burmistrz wstępnie już oszacował koszty wprowadzenia programu w uzdrowiskowej gminie. Wyszło mu, że potrzebuje około 12 milinów złotych i jak mówi, ma nadzieję, że pieniądze otrzyma na czas.

- Zapowiedzi są takie, że pieniądze dostaniemy już w lutym. Natomiast rzeczywistość pokaże czy się tak stanie. Bo dotychczasowe doświadczenia w samorządzie wskazują, że z przepływem pieniędzy z budżetu centralnego bywało różnie. Ale mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku. Bardziej obawiam się tego, że w trakcie realizacji projektu może się pojawić wiele niejasności, bo ustawa była przyjmowana w bardzo szybkim tempie i na pewno nie zwiera wszystkich szczegółów, które powinny były się w niej znaleźć. Chodzi na przykład o próg dochodowy przyznawania świadczenia w przypadku pierwszego dziecka. 

Mimo tych obaw Golba na wytyczne z Warszawy nie czeka tylko już zabrał się za przygotowania do wprowadzenia projektu w życie. Na podstawie ewidencji ludności wiadomo już że w gminie jest 2900 dzieci w wieku do dziewiętnastego roku życia. Część z nich do programu się nie zakwalifikuje, ale już teraz burmistrz postanowił to zweryfikować wedle własnego pomysłu.

- Przede wszystkim przygotowaliśmy ulotki dotyczące samych ustawowych rozwiązań. To informacje napisane prostym, zrozumiałym językiem. Rozprowadzamy je za pomocą dzieci w szkołach. W ten prosty sposób ulotki trafiają do rodziców, którzy otrzymują też przygotowaną przez gminę wstępną ankietę. Na bazie zebranych w ten sposób informacji będę mógł z dokładnością do pięciu procent przygotować cały system organizacyjny .

Wypłacaniem pieniędzy zajmie się w gminie Muszyna Ośrodek Pomocy Społecznej. Do obsługi projektu Rodzina 500 plus zatrudniono dwie osoby, ale według zapewnień burmistrza w jego realizację będzie zaangażowana cała instytucja, która musi też wziąć na sobie ciężar kontrolowania wydatkowania pieniędzy w przypadku rodzin patologicznych.

(mika)

Fot. sxc.huDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)