Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
20/08/2019 - 05:10

Nowy Sącz: brawo, brawo! Więcej takich ścieżek, jak ta nad Kamienicą

Ścieżka jest rewelacyjna, szeroka. Wspaniała. Na coś takiego czekaliśmy długo, aż wreszcie taką mamy. Oby było ich więcej - takie opinie można było usłyszeć od rowerzystów i spacerowiczów podczas uroczystego otwarcia pięciokilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej nad Kamienicą w Nowym Sączu. Jej budowa trwała kilka miesięcy. Liderem programu, w ramach którego powstawała ta ścieżka jest Fundacja Sądecka.

Ścieżka wytyczona wzdłuż rzeki Kamienica, tam gdzie kiedyś były chaszcze i zarośla jest udostępniona  od kilku tygodni. Cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców. Nie tylko rowerzystów, ale także spacerowiczów i tych, którzy lubią biegać. Niektórzy rowerzyści  wyposażeni w lampki - czołówki przemierzają ją wieczorem.

Ścieżka została podzielona na dwa odcinki. Jeden (2,5 km) został wybudowany wzdłuż brzegów Kamienicy. Ta część ścieżki ma trzy metry szerokości i łączy się kładką nad Kamienicą, ze zmodernizowaną ścieżką wzdłuż Alei Piłsudskiego (to drugi jej odcinek).

Na uroczystym jej otwarciu zebrało się sporo rowerzystów. Wśród nich był też prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Jej otwarcia dokonali m.in. gospodarz miasta i Przemysław Bawołek, dyrektor Fundacji Sądeckiej, będącej liderem projektu pn. "Centra Aktywnego Wypoczynku".

W sumie, w ramach projektu "Centra Aktywnego Wypoczynku" powstanie siedemnaście kilometrów ścieżek turystycznych, połączonych z siecią tras w województwie małopolskim. Celem projektu, poza stworzeniem możliwości aktywnego wypoczynku mieszkańcom sądeckich gmin i Nowego Sącza jest również podniesienie atrakcyjności naszego regionu.

Przypomnijmy również, że we wspomnianym projekcie, oprócz Nowego Sącza, udział biorą również gminy Stary Sącz, Łącko, Chełmiec oraz Bobowa.

Oddana do użytku ścieżka pieszo-rowerowa pochłonęła 5 276 700 złotych (brutto). Zadanie to było dofinansowane z funduszy unijnych. Urząd Miasta w Nowym Sączu uzyskał dotację na to zadanie w kwocie 1 563 000 złotych.

Ci, którzy korzystają z nowej trasy służącej rowerzystom, jak i spacerowiczom są zachwyceni.

- Ścieżka bardzo mi się podoba - chwali sądeczanka, która przyjechała na rowerze na uroczystość otwarcia - Ma tylko jeden mankament. Jaki? Jest za krótka. Jeździ się po niej świetnie. Nawierzchnia gładka, jak stół. To autostrada w porównaniu do innych ścieżek. Życzylibyśmy sobie, aby takich ścieżek było jeszcze więcej.

Po oficjalnym otwarciu, razem z sądeckimi rowerzystami przejechał całą trasę prezydent Handzel. Zapytaliśmy gospodarza miasta, jak ocenia tę trasę?

- Bardzo fajna trasa - mówi prezydent Handzel. - Szczególnie to, że są wydzielone ciągi dla rowerzystów, ale także dla tych, którzy spacerują. Bardzo się cieszę, że ten kawałek Nowego Sącza został uporządkowany. Mam nadzieję, że miasto dalej będzie się rozwijało w tym kierunku. Już myślimy o połączeniu tej pętli z EuroVelo na wysokości Dunajca.

Na prośbę prezydenta miasta ta ścieżka będzie regularnie patrolowana przez strażników miejskich, a to spowoduje, że mieszkańcy, którzy korzystają z tej ścieżki będą mieli większe poczucie bezpieczeństwa.  

Przypomnijmy, że inwestycja była realizowana przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych w Nowym Sączu.

W drugim i trzecim etapie zostaną zamontowane oświetlenie i monitoring trasy, pojawią się też siłownie pod "chmurką", elementy małej architektury (stojaki rowerowe, kosze na śmieci). Docelowo ścieżka zostanie skomunikowana z istniejącymi już trasami.

Projekt Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu