Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
13/05/2019 - 19:40

Sądeckie Młode Talenty: Jakub Szwala to prawdziwy akordeonowy wirtuoz!

Prezentując utwór „Despacito” Louisa Fonsi na wyjątkowym instrumencie, czyli akordeonie diatonicznym Jakub Szwala zjednał sobie jury szóstej edycji konkursu Sądeckie Młode Talenty i awansował do półfinału. Teraz walczy o Wasze głosy i zwycięstwo.

Jakub Szwala kończy w czerwcu 13 lat. Jest uczniem Szkoły Podstawowej w Wierchomli w gminie Piwniczna-Zdrój skąd pochodzi. Gry na akordeonie uczy się od pięciu lat, uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na Zawadzie w Nowym Sączu. Tam uczy się grać na instrumencie klasycznym, guzikowym. Natomiast w trakcie naszego konkursu zagrał na instrumencie o wiele starszym, najstarszym wśród akordeonów, czyli akordeonie diatonicznym.

Zobacz też: Kipimy pasją i radością tworzenia! Półfinaliści SMT nagrywają teledyski

– Gra na nim jest o wiele trudniejsza, jeśli nie najtrudniejsza jeśli chodzi o ten rodzaj instrumentów. Gra jest trudna ponieważ gdy rozciągamy miech dźwięk jest na tym samym przycisku zupełnie inny niż miech składamy. Jeden przycisk daje dwa różne dźwięki – opowiada Jakub, który zamiłowanie do akordeonów odziedziczył po tacie, który gra amatorsko.

Młody muzyk szturmem zdobywa sceny i muzyczne laury. Ma na swoim koncie pierwsze miejsca na konkursach instrumentalistów takich jak: Konkurs Powiatowy w Podegrodziu, Konkurs Wojewódzki w Mordarce, Konkurs Ogólnopolski w Baranowie Sandomierskim oraz Konkurs Ogólnopolski w Bukowinie Tatrzańskiej.
Kolejną pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu jest dla Kuby jazda na rowerze dunhilowym.

W szóstej edycji konkursu Sądeckie Młode Talenty głosowanie odbywa się jedynie za pomocą sms. Głosowanie podzielone jest na dwie części. Pierwsza część, która wyłoni 5 Waszych faworytów potrwa od 14 maja do 23 maja do godziny 12. w południe.
By zagłosować na Jakuba Szwalę wyślij sms o treści TALENT.24 na numer 7168.

Koszt sms 1,23 zł brutto. Warto też dodać, że dochód z głosowania zasili pulę stypendiów artystycznych dla laureatów konkursu. Z jednego numeru telefonu można wysłać tylko jeden sms na danego kandydata. Głosowanie potrwa do 23 maja (do godz. 12:00).

Faworytów głosowania poznacie już dzień później 24 maja podczas naszej wielkiej gali "Sądecki Diament". Druga tura głosowania sms odbędzie się już w dniu wielkiego finału, czyli 24 maja podczas Gali Sądecki Diament w godzinach od 12. do 15 i wyłoni laureata głosujących. Wtedy też jury wybierze tych najlepszych z najlepszych.

Chcesz zobaczyć listę wszystkich kandydatów, na których możesz oddać głos? Kliknij i zobacz listę wszystkich 27 półfinalistów.

ES [email protected] Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)