Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
08/05/2019 - 14:05

Wielki jubileusz 750-lecia istnienia parafii św. Wawrzyńca. Co nas czeka w maju?

Kolejny miesiąc uroczystego jubileuszu 750-lecia istnienia Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu już za nami. Główne obchody odbędą się dopiero w sierpniu, ale już teraz wraz z początkiem nowego roku liturgicznego, od grudnia w każdym miesiącu na parafian i wszystkich sądeczan czekają liczne wydarzenia jubileuszowe.

Miniony miesiąc w Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu – Biegonicach był bardzo intensywny. Po raz pierwszy w historii parafii została zorganizowana Ekstremalna Droga Krzyżowa. Pomysł powstał z inicjatywy wiernych, którzy chcieli w ten sposób uczcić jubileusz 750-lecia parafii. Przygotowali trasę i zadbali o wszelkie szczegóły. Wytyczyli dwa szlaki. Pierwsza trasa zwana trasą św. Wawrzyńca wiodła od kościoła św. Wawrzyńca w Nowym Sączu do świątyni w Wojniczu, której również patronuje święty Wawrzyniec. Trasa liczyła około 63 km.

Zobacz też Parafia św. Wawrzyńca świętuje jubileusz 750-lecia. Co nas czeka w kwietniu?

Druga trasa zwana błękitną liczyła 31 km i prowadziła przez sąsiednie miejscowości i kończyła się w biegonickim kościele. W Ekstremalnych Drogach Krzyżowych wzięło udział aż osiemdziesięciu uczestników z całej Sądecczyzny.

12 kwietnia w parafii odbyła się Droga Krzyżowa, której trasa wiodła na Wierchy. Jest to miejsce szczególne. W 1900r. mieszkańcy po odprawieniu Drogi Krzyżowej postawili tam krzyż z okazji jubileuszu 1900-lecia narodzin Chrystusa. Tamten drewniany krzyż już dawno przestał istnieć, dlatego na zakończenie Drogi Krzyżowej został poświęcony nowy 12-metrowy krzyż.

25 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Szkoła Wiary”, które było poświęcone „Zmartwychwstaniu jako najważniejszej prawdzie chrześcijańskiego przepowiadania”.

Maj również będzie bardzo bogaty w wydarzenia jubileuszowe. 25 maja w Parafii św. Wawrzyńca odbędzie się spektakl przygotowany na bazie średniowiecznego moralitetu „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią”. Profesjonalni muzycy z Warszawy będą grać na instrumentach z okresu średniowiecza, które dzisiaj już nie są używane.

W czwartek 16 maja o godzinie 18.30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Szkoła Wiary”, które będzie okazją do przypomnienia zebranym stosunkowo mało znanej adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”. Dokument ten mimo, że powstał w 2003 roku, wydaje się być wciąż aktualny. Z kolei 27 maja na placu przy kościele zostanie posadzone drzewo św. Kingi.

W kwietniu Portal Sądeczanin wspólnie z Parafią św. Wawrzyńca ogłosił konkurs, w którym do wygrania były cenne nagrody. Aby wygrać jedną z nich, wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: Jak się nazywał wieloletni organista Parafii św. Wawrzyńca, który otrzymał od papieża Jana XXIII Krzyż św. Sylwestra? Za co otrzymał odznaczenie papieskie? Poprawna odpowiedź to: Stanisław Kądziołka, który otrzymał odznaczenie za 65 lat pracy jako organista. Szczęśliwymi zwyciężczyniami zostały pani Ewa Różowska oraz Małgorzata Bieryt.

W tym miesiącu Parafia św. Wawrzyńca także przygotowała konkurs, a oto pytanie: Relikwie którego świętego zostały uroczyście wprowadzone do kościoła w Biegonicach w 2018 roku? Dla ułatwienia dodajmy, że kościół w Biegonicach jest jedynym kościołem w diecezji tarnowskiej, w którym znajdują się relikwie tego świętego.

Na odpowiedzi czekamy do 31 maja do godz. 18. Należy je wysyłać na adres e-mail: [email protected] W treści prosimy o wpisanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz odpowiedzi na pytanie, zaś w temacie wiadomości "Jubileusz 750-lecia”. Spośród wszystkich zgłoszeń wylosujemy dwie osoby, które otrzymają nagrody.

RG [email protected], Film KSDziękujemy za przesłanie błędu