Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
08/08/2019 - 07:00

Co to za pospolite ruszenie. Ludzie się skrzyknęli na osiedlu Kochanowskiego

Socjologowie biją na alarm i mówią o zaniku społecznych więzi. Zmniejsza się również rola więzi sąsiedzkich. Równocześnie obserwuje się nostalgię za tego typu relacjami. Czy dowodzi tego pospolite ruszenie mieszkańców Osiedla Kochanowskiego w Nowym Sączu, którzy postanowili zorganizować zbiórkę książek dla dzieci przebywających w szpitalu?

Organizacją tego przedsięwzięcia zajął się sądecki radny i przewodniczący zarządu Osiedla Kochanowskiego Krzysztof Ziaja.

Z pomysłem przyszła do mnie mieszkanka naszego osiedla. Chodzi o to, żeby dzieci, które trafiły do szpitala mogły się czymś zająć i miały trochę radości. Często jedyną rozrywką może być oglądanie telewizji, ale  za korzystanie z odbiornika trzeba płacić. A książkę mogą mieć  za darmo. Czytanie potrafi wypełnić długie godziny spędzane w szpitalnym łóżku – tłumaczy Krzysztof Ziaja.

Zobacz też Rozmowa dnia: wojsko zbuduje koszary w Wojnarowej? Jedni się cieszą, inni się boją… kontroli 

Akcja szybko spotkała się z pozytywnym odzewem. Zaledwie w ciągu jednego dnia udało się zebrać kilkadziesiąt książek, które można przynosić albo do siedziby administracji Osiedla Kochanowskiego przy ulicy Sikorskiego 37, albo do siedziby zarządu osiedla  przy ul. Lwowskiej 27.

Zobacz też Rozmowa dnia: chce być geologiem,   jest dyrygentem Niezależnej Orkiestry [WIDEO]

Ta zorganizowana przez mieszkańców osiedla akcja każe zadać pytanie,  jak to jest z naszą wspólnotą obywatelską. Jej pierwszym ogniwem jest właśnie osiedle. Czy ludzie w ogóle skłonni są do tego, żeby się angażować się w lokalne przedsięwzięcia, czy jednak górę bierze zanik społecznych więzi, o czym coraz częściej się mówi.Także i o tym rozmawiamy z gościem „Sądeczanina” Krzysztofem Ziają.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu