Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
29/07/2019 - 07:55

Adam Mróz o swoich trzystu akordeonach

Nowosądeczanin Adam Mróz nie tylko gra na każdym rodzaju akordeonu, ale zna te instrumenty na wylot. Tak dobrze, że sam je tworzy. Napisać, że "produkuje " nie można, bo nad jednym trzeba posiedzieć ponad pół roku.

Zaczął grać, gdy miał siedem lat, a w oswojeniu akordeonu pomagała Adamowi mama, pochodząca z bardzo muzykalnej rodziny. Pan Adam, gdy dorósł, grać nie przestał. Co więcej, zaczął nawet budować akordeony, w czym - jak przyznaje, bardzo pomagał mu wuj, od którego przejął techniczne umiejętności. Pierwszy skonstruował w wieku 17 lat, a potem sprzedał. To były dobre czasy, instrumenty kosztowały krocie. Dlaczego więc nie mamy w Nowym Sączu wytwórni "Adam Mróz"? Bo o młodego konstruktora upomniało się wojsko.

W mundurze czasu na precyzyjną robotę nie było, ale na szczęście udawało się grać, Wojska Ochrony Pogranicza miały bowiem kulturalny program kontaktów z "miejscową ludnością". Program zawierał też cykliczne potańcówki, na których akordeon we wprawnych rękach robił furorę. Adam Mróz miał okazję do kolejnych ćwiczeń, więc gdy z wojska wyszedł, po pracy grywał równie często, do tego zaczął kolekcjonować ciekawe instrumenty, naprawiał zepsute i od czasu do czasu robił swoje.

- Teraz mam w domu prawie 400 sztuk, wliczając akordeony przeznaczone na części - uśmiecha się pan Adam Mróz. I choć ma 70 lat, wciąż zachowuje fantastyczną formę, co widać było, gdy do studia "Sądeczanina" wspólnie wnosiliśmy ważące po kilka kilogramów instrumenty. - Swoje ważą - przyznał pan Adam. - Czasem po kilku godzinach grania miałem od pasów sine pręgi na ramionach i plecach.

([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu