Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
11/09/2018 - 15:05

Plaga samobójstw na Sądecczyźnie. Jak pomóc takim osobom?

Każdego dnia w Polsce śmiercią samobójczą ginie około 15 osób. W ubiegłym roku w ten sposób zmarło aż 5276 osób. Niestety ten problem dotyka również niektórych mieszkańców Sądecczyzny, którzy w ten sposób chcą uciec od problemów.

W ostatnich miesiącach wielokrotnie pisaliśmy o mieszkańcach Sądecczyzny, którzy odebrali sobie życie. Nie ma chyba takiej osoby, która nie miałaby doświadczeń samobójczych - wiele osób w ten sposób straciło kogoś bliskiego, niektórzy sami mieli myśli samobójcze albo zetknęli się z nimi u swoich bliskich. Niestety wciąż niewiele osób wie, jak rozpoznać i co najważniejsze uratować samobójcę.

Zobacz też Nowy Sącz: Założył pętlę na szyję. Chciał popełnić samobójstwo w parku

Osoby, które mają myśli samobójcze, bardzo często mówią o tym. Mają problemy z jedzeniem i spaniem, drastycznie zmieniają swoje zachowanie. Niejednokrotnie zrywają kontakt z bliskimi, tracą zainteresowanie pracą, szkołą i dotychczasowym hobby. Przygotowują się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny i porządkując swoje sprawy. Rozdają bliskim ważne dla nich przedmioty, podejmują ryzykowne działania, nie troszczą się o wygląd zewnętrzny i częściej niż zwykle piją alkohol, biorą leki i narkotyki. W szczególny sposób zagrożone samobójstwem są osoby, które już wcześniej próbowały odebrać sobie życie lub okaleczały się.

Co robić? Jak pomóc takim osobom?

- Jeśli ktoś zwierza się tobie, że myśli o samobójstwie lub ujawnia przytoczone symptomy nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia – wyjaśniają policjanci. - Rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów.

Aby pomóc osobie, która ma myśli samobójcze, przede wszystkim trzeba mieć dla niej czas, okazać jej zainteresowanie i wsparcie. Należy okazać gotowość do słuchania. W rozmowie nie oceniać i nie dawać rad.

Zobacz też To już plaga samobójstw? Zostawiła wiadomość. Dramatyczna akcja policji

- Szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania 800-70-22-22, lub 1161-23, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego – dodają policjanci.

RG [email protected], Fot. Ilustracyjne Sądeczanin.info, Film KWP Katowice

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik