Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
29/01/2019 - 09:45

Bądź widoczny na drodze. Odblaski ratują życie [WIDEO]

W ubiegłym roku na Sądecczyźnie doszło do wielu tragicznych wypadków z udziałem pieszych. W wielu przypadkach tragedii można było uniknąć, gdyby niektóre osoby, które zginęły na drogach miały na sobie odblask.

W 2018 roku na terenie Sądecczyzny doszło do 19 kolizji oraz 89 wypadków z udziałem pieszych. Niestety zginęło aż 12 osób, a 86 zostało rannych.

- Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych, od września do grudnia, czyli wtedy, kiedy widoczność człowieka poruszającego się po drodze jest ograniczona. Dlatego noszenie elementów odblaskowych zwiększa bezpieczeństwo pieszych na drodze, a niejednokrotnie ratuje im życie – wyjaśnia Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy sądeckiej policji.

Po zmroku, kierowca który jedzie z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ samochód porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Jeśli pieszy ma na sobie odblaski, które odbijają światło samochodu, kierowca zobaczy go już z odległości 130-150 metrów i zdąży wyhamować albo bezpiecznie ominąć pieszego.

RG [email protected]in.info Film policja. pl / KMP Łomża

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu