Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
28/02/2019 - 11:25

O tajemnicy Góry Zyndrama: KSIĄŻKA ROKU Marcina S. Przybyły otwiera nowy etap

Dr hab. Marcin Stefan Przybyła, adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który od kilku sezonów kieruje badaniami na Górze Zyndrama w Maszkowicach został drugim laureatem w tegorocznym VII konkursie o nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii "Książka o Sądecczyźnie".

Laureat otrzymał ją za książkę pt. "Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny. Archeologiczne odkrycia na Górze Zyndrama w Maszkowicach". To, co przez wieki skrywało to miejsce okazało się archeologicznym fenomenem.

"Na tym polega  moc monumentalnej architektury, że przeżywa ona swych twórców i wciąż trwa, podczas, gdy wszystkie szczegóły ich życia odchodzą już w zapomnienie. Jest materialną osnową, na której tkać można historię i budować od nowa  pamięć legendy". Jest to cytat z KSIĄŻKI ROKU Marcina S. Przybyły.

Cudze chwalicie, swego nie znacie!

Otóż wiele miejscowości istniało w Kotlinie Sądeckiej już w XIV wieku. To świadczy o mocnych korzeniach historycznych i kulturowych Kotliny. A jeszcze wcześniej istniały tak nadzwyczajne miejsca jak Maszkowice, Marcinkowice, Naszacowice i Podegrodzie.

To właśnie Góra Zyndrama w Maszkowicach  odsłoniła przed archeologami, którzy zintensyfikowali tam badania, budowlę tak starą jak słynny pałac w greckich Mykenach, w tym kamienne fortyfikacje. Pracami od kilku sezonów kieruje właśnie dr hab. Marcin S. Przybyła.

Gdyby udało się odpowiednio zabezpieczyć i wyeksponować wszystko to, co skrywała Góra Zyndrama, to mogłaby się ona stać wyjątkowym miejscem przyciągającym turystów.

Mamy nasze polskie Mykeny!

Marcin S. Przybyła, który od kilku lat kieruje badaniami archeologicznymi w Maszkowicach nie spodziewał się zupełnie tej nagrody. Podczas uroczystej gali nie mógł uwierzyć, gdy po ogłoszeniu werdyktu rozległy się brawa i okazało się, że to właśnie jego książka wydana w 2018 roku została tą numer jeden.

Laudację na cześć laureata wygłosił Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

- Nagrodzona książka Marcina S. Przybyły jest kwintesencją jego prawie dziesięcioletniej pracy nad grodziskiem w Maszkowicach - mówił Robert Ślusarek. - Dr hab. Marcin Przybyła jest kierownikiem ekspedycji, która od 2010 roku eksploruje ten teren w Maszkowicach. Jestem pełen podziwu dla tych badań. Odsłonięcie grodziska było wiekopomnym odkryciem. Ma ono wymiar wahadła czasu. Od 2010 roku wiemy więcej między innymi na temat architektury, która została tam odnaleziona. O tym, co zostało odsłonięte na Górze Zyndrama należy mówić Polskie Mykeny. Cieszę się, że nagroda mojego mistrza ks. prof. Bolesława Kumora trafia do tak zacnych rąk. Okazuje się, że 1750 lat p.n.e. Sądecczyzna była zamieszkała. Co więcej? W jakiś sposób oddziaływała na nią kultura achajska, ta, która stworzyła wielkie Mykeny.

Potem już za przyznaną nagrodę podziękował autor książki.

- To nie autor, ale książka jest bohaterem - rozpoczął dr hab. Marcin Przybyła. - Jestem bardzo wzruszony i zaszczycony tą nagrodą. Dziękuję za nią kapitule i odbieram ją także, jako wyraz uznania dla nauki, którą reprezentuję. Archeologia prehistoryczna jest trudna do popularyzacji i jest często rozumiana w sposób zbyt uproszczony. Książka opowiada o jednym z najstarszych przykładów kamiennej architektury, ale także o naszych metodach pracy. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Tegoroczny laureat konkursu w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" otrzymał pamiątkową statuetkę przedstawiającą postać Ks. Prof. Bolesława Kumora oraz czek na kwotę 5 tys. złotych.

[email protected], fot. IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu