Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
03/08/2019 - 14:00

Wielki jubileusz biegonickiej parafii. Już za kilka dni główne obchody [WIDEO]

Kolejny miesiąc wielkiego jubileuszu 750-lecia istnienia Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu już za nami. Za kilka dni odbędą się główne obchody. W sierpniu na wszystkich parafian i sądeczan czekają liczne wydarzenia jubileuszowe.

Już za tydzień odbędą się główne obchody jubileuszu 750-lecia istnienia Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu. Miniony miesiąc lipiec był bogaty w różne wydarzenia jubileuszowe. Jakie?

- Pierwsze wydarzenie jubileuszowe związane było z ciekawym odkryciem, które niedawno dokonaliśmy. Mianowicie, kilka miesięcy temu odkryliśmy dokument stwierdzający konsekrację naszego kościoła przez biskupa Leona Wałęgę 12 lipca 1921 roku. W oryginalnym języku łacińskim i z pieczęciami. Ten dokument potwierdził nasze przypuszczenia, dlatego 12 lipca obchodziliśmy rocznicę poświęcenia naszego kościoła - mówi ks. Piotr Lisowski, proboszcz Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu. 

W niedzielę 14 lipca odprawiona została jubileuszowa msza święta na biegonickim cmentarzu. Wzięli w niej udział sądeczanie, a zwłaszcza rodziny osób pochowanych na cmentarzu. Niektórzy przyjechali nawet z bardzo daleka, aby wspomnieć swoich bliskich zmarłych i pomodlić się za ich dusze. 

Z kolei 25 lipca odbyła się parafialna pielgrzymka do sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu. To właśnie ta święta ustanowiła parafię św. Wawrzyńca w 1269 roku. To ona ufundowała pierwszy kościół parafialny w Biegonicach.

Sierpień również będzie miesiącem bardzo bogatym w wydarzenia jubileuszowe.

- Cały rok jest rokiem jubileuszowym, ale kulminacyjne wydarzenia są związane z odpustem ku czci św. Wawrzyńca. Dobiegły już końca prace zewnętrzne przy kościele, a więc odnowienie polichromii świątyni. Od najbliższej soboty ojcowie redemptoryści będą prowadzić misje święte dla różnych grup parafialnych. Będzie okazja na modlitwę, wyciszenie i refleksję. Natomiast 10 sierpnia odbędzie się odpust z sumą o godzinie 11, którą odprawi biskup Andrzej Jeż. Będą w niej uczestniczyć wszyscy księża rodacy, pochodzący z naszej parafii. Jest ich czterech. Będzie też kilkanaście sióstr zakonnych i wielu parafian. Zaprosiliśmy też przedstawicieli różnych instytucji, władz samorządowych i proboszczów sądeckich parafii, ponieważ nie na co dzień obchodzi się 750-lecie parafii – dodaje ks. proboszcz Lisowski.

11 sierpnia będzie dniem rodziny. Od godziny 14 do 21 odbędzie się festyn. Będzie darmowy poczęstunek, kiełbasy z grilla, wypieki domowe, animacja i zabawy dla dzieci, loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami i mecz piłkarski. Będą także występy różnych zespołów jak np. Dolina Dunajca i Sądeczanie. Około godziny 19 na scenie wystąpi znana piosenkarka Krystyna Giżowska.

Kolejne wydarzenie jubileuszowym odbędzie w sobotę 24 sierpnia. Będzie to dzień poświęcony pamięci wszystkich poległych w obronie Ojczyzny. Po uroczystej mszy odbędzie się przemarsz parafian i wszystkich gości na miejsce straceń w asyście kompanii honorowej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

W ubiegłym miesiącu na łamach naszego portalu został ogłoszony konkurs, w którym do wygrania były cenne nagrody. Aby otrzymać jedną z nich, wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: Którego dnia parafia św. Wawrzyńca w Nowym Sączu - Biegonicach obchodzi swoją uroczystość odpustową? Poprawna odpowiedź to: 10 sierpnia. Szczęśliwymi zwyciężczyniami konkursy zostały: Małgorzata Gieniec i Maria Pasiut.

W tym miesiącu Parafia św. Wawrzyńca także przygotowała konkurs, a oto pytanie: W Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu – Biegonicach od dawna jest czczony obraz Matki Boskiej Biegonickiej. W którym wieku powstał ten obraz?

Na odpowiedzi czekamy do 31 sierpnia do godz. 18. Należy je wysyłać na adres e-mail: [email protected] W treści prosimy o wpisanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz odpowiedzi na pytanie, zaś w temacie wiadomości "Jubileusz 750-lecia”. Spośród wszystkich zgłoszeń wylosujemy dwie osoby, które otrzymają nagrody.

RG [email protected]Film KSDziękujemy za przesłanie błędu