Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
18/12/2018 - 10:35

Rytrzoki – zespół regionalny, który naprawdę ma się czym pochwalić

Zespoły regionalne na Sądecczyźnie cieszą się coraz większą popularnością – przepadamy nie tylko za ich repertuarem, ale równie chętnie zapisujemy do nich nasze pociechy. Doskonałym przykładem jest zespół Rytrzoki, który może się pochwalić niesamowitą aktywnością artystyczną dwoma płytami i umiejętnością pozyskiwania środków na swoją działalność. Jak im się to udaje?

Zespół regionalny RYTRZOKI kultywuje taniec ludowy i śpiew Górali Nadpopradzkich.  Został założony w 2010 r. przez dyrektora szkoły mgr Wiesławę Pawlik. Prowadzą go nauczycielki ryterskiej szkoły Renata Dudczak, Czesława Ryżak i Piotr Kulig – nauczyciel, etnograf.

W czasie zajęć dzieci zdobywają  wiadomości na temat języka, zwyczajów i pamiątek górali nadpopradzkich, konieczne jest utrwalanie i tłumaczenie  mowy gwarowej, nauka słów piosnek i przyśpiewek ludowych. Uczniowie mieli okazję słuchać muzyki kapeli góralskiej,  poznali jej skład, budowę  i brzmienie instrumentów. Na zajęciach jest też dużo zabawy kształtującej rytmikę.

- Współpracujemy z zespołem regionalnym Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdrój, z którym wspólnie prezentowaliśmy efekty projektów realizowanych z budżetów obywatelskich
w MCK Sokół w Nowym Sączu. Występujemy na uroczystościach szkolnych i środowiskowych w Rytrze, a także podczas wydarzeń o charakterze regionalnym i ogólnopolskim, które odbywają się w Rytrze – nie kryją satysfakcji opiekunowie zespołu.

Zobacz też: Rytrzoki. Nagroda SKT Sądeczanin 2017

Lista wydarzeń, potwierdzająca aktywność zespołu jest bardzo długa. Rytrzoki uczestniczyli na Kongresie Kultury Regionów i w jednej z edycji plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski, współpracowały ze Szkołą w Starej Lubowni na Słowacji, występowali w Kłobucku na Dniach Jana Długosza, na wiankach w Piwnicznej-Zdroju i w Rytrze, gdzie kolędowali w Willi Poprad.

W ramach wymiany między partnerskimi gminami zespół gościł w Gminie Kłodzko na wypoczynku wakacyjnym i tam prezentowaliśmy swoje umiejętności.

RYTRZOKI tańczą i śpiewają tańce i piosenki z naszego regionu, znane od pokoleń. Ostatnio poznały KRZYŻOKA, którego nauczyła ich znana w środowisku Lachów choreograf, pani Michalina Wojtas, która prowadziła badania na terenie Rytra i okolic, spisała i opracowała ten taniec a potem konsultowała efekty swojej pracy z Anną Łysak, kierowniczką pierwszego w Rytrze Zespołu Regionalnego „Roztoczanka”. 

Dzięki współpracy z Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury w Starym Sączu zespół Rytrzoki nagrał też 2 płyty. Jedną z repertuarem Rytrzoków, a drugą z kolędami.

- W latach 2016-2018 zrealizowaliśmy dwa projekty z budżetu obywatelskiego Województwa Małopolskiego: „Ryterska Akademia Muzyki i Tańca” i  „ Szkoła Nadpopradzkiej Tradycji
i Kultury”. Koordynatorami projektu byli: Elżbieta Nowicka i Paweł Gawlak. W ramach projektów członkowie zespołu brali udział w licznych zajęciach warsztatowych  czasie których dzieci poznawały, czym jest etnodizajn, jakie są tajniki powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych oraz zapoznały się z tradycyjnymi instrumentami pasterskimi.

Miały okazję zobaczyć z bliska, dotknąć i posłuchać, jak grają: dudy, basy, trombita, okaryna, skrzypco-trąbka oraz różnego rodzaju piszczałki. Same również wykonywały własne piszczałki. Poznały też technikę malowania na szkle.

- Warsztaty regionalizmu zorganizowało dla nas Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Grupa młodsza uczestniczyła na warsztatach w Podegrodziu w chacie lachowskiej – informują członkowie zespołu.

Dzieci z zespołu uczą się gry na skrzypcach i basach. Naukę prowadzi nauczyciel muzyki ludowej Piotr Kulig, który z kapelą przygrywa podczas naszych występów. Obecnie w kapeli zespołu grają skrzypkowie: Emil Kłak, Małgorzata Łękawska, Karolina Janczak, Aniela Kulig, Martyna Gawlak, Mateusz Wójtowicz, Paweł Wojtas, Natalia Kulig, Wiktor Rams. Basistki: Małgorzata Jeziorska, Julia Tokarczyk, Małgorzata Wójtowicz.

Stroje dla zespołu regionalnego „Rytrzoki” zostały zakupione ze środków, o które poczyniła starania Rada Rodziców, dyrektor szkoły oraz w ramach projektu „Ryterska Akademia Muzyki i Tańca” i „Szkoła Nadpopradzkiej Tradycji i Kultury” finansowanego przez Województwo Małopolskie.

Nauczyciele prowadzący zespół regionalny „Rytrzoki” uczestniczą w licznych szkoleniach, warsztatach, seminariach doskonaląc umiejętności z zakresu edukacji regionalnej.

Oprac ES. Fot.: archiwum sadeczanin.info 







Dziękujemy za przesłanie błędu