Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
03/09/2019 - 16:20

Rozmowa dnia: zbliża się VII Festiwal Biennale Pasteli. Co nas czeka w tym roku?

Wielkimi krokami zbliża się VII Międzynarodowy Festiwal Biennale Pasteli, który już w piątek. Z tej okazji w naszym studiu gościliśmy Ewę Rams - kuratora i koordynatora festiwalu oraz Krzysztofa Kulisia - artystę, plastyka, kuratora, byłego dyrektora biura wystaw artystycznych, a zarazem prezesa Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Chcecie się dowiedzieć, jakie atrakcje czekają na tych, którzy wezmą udział w tegorocznym festiwalu? Posłuchajcie naszej rozmowy.

Już w najbliższy piątek 6 września w Nowym Sączu już po raz siódmy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Biennale Pasteli. Jak to wszystko się zaczęło?

- Wszystko zaczęło się ponad trzydzieści lat temu. Inicjatorem powstania ogólnopolskich wystaw prezentujących technikę pasteli był dyrektor Krzysztof Kuliś – wyjaśnia Ewa Rams, kurator i koordynator VII Międzynarodowego Festiwalu Biennale Pasteli.  

- Biuro wystaw artystycznych, które prowadziłem od 1973r., w roku 1987 obchodziło swoje trzydziestolecie. Wszystkie biura w Polsce wówczas miały swoje specjalizacje. Ja wymyśliłem ogólnopolski konkurs pastelowy. Okazało się, że było tak wielkie zainteresowanie, że z tej skromnej konkursowej wystawy, zaczęliśmy cyklicznie robić najpierw ogólnopolskie wystawy, a potem ogólnopolskie biennale – dodaje Krzysztof Kuliś, artysta, plastyk, były dyrektor wystaw artystycznych i prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Stale rosnący poziom artystyczny, a także duża popularność w środowisku artystycznym pozwoliły przekształcić w 2002 roku ogólnopolski konkurs w Międzynarodowe Biennale Pasteli.

Tegoroczna edycja konkursu cieszy się wielkim zainteresowaniem. W tym roku do wystawy dostało się 130 artystów. Zostanie zaprezentowanych ponad 200 prac z 34 krajów całego świata. Wielu artystów, którzy biorą udział w tej wystawie, pojawi się w Nowym Sączu.

- Spodziewamy się gości z Holandii, Brazylii, Armenii i Iranu. Jest to duże wydarzenie dla sztuki i promocji naszego miasta – tłumaczy Ewa Rams.  

Międzynarodowy Festiwal Biennale Pasteli odbędzie się w najbliższy piątek 6 września o godz. 17 w Domu Gotyckim.

RG [email protected], Film K. StachuraDziękujemy za przesłanie błędu