Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
26/03/2019 - 09:20

Łącko nie boi się inwestować w kulturę! Powstanie mega centrum

W przeciwieństwie do części innych sądeckich samorządów gmina Łącko nie boi się inwestować w kulturę. Józef Strączek dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Stanisław Strączek dyrektor łąckiej szkoły muzycznej zdradzają kulisy budowy centrum kultury z prawdziwego zdarzenia.

Zobacz też: Piotr Ryba o regionie: będziemy atrakcyjni dla turystów, będą dobre oferty pracy

- Gmina planuje dobudować centrum edukacyjno kulturalne. W centrum tym byłaby nasza wymarzona siedziba, siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku, byłaby tam biblioteka, byłaby tam też Izba Regionalna i oczywiście szkoła muzyczna – zapowiada Józef Strączek.

Co jest najważniejszą informacją dla mieszkańców nie tylko Łącka, ale również okolicznych gmin – będzie tu szkoła muzyczna pierwszego i drugiego stopnia. Jak informuje Stanisław Strączek – jej dyrektor szkoła obecnie liczy sobie 220 uczniów i cieszy się ogromnym powodzeniem. Cały czas kolejne osoby chcą się do niej zapisać.

A co z kosztami przedsięwzięcia? Część gmin zawsze się obawia przy tego typu projektach, że ostatecznie ich wykorzystanie będzie niewspółmierne do kosztów nie tylko budowy, ale również utrzymania – Duże obiekty mogą budzić pewne obawy, ale nie w takiej miejscowości jak Łącko. Ruch artystyczny w gminie jest na bardzo wysokim poziomie. Działa dużo różnego rodzaju zespołów: folklorystycznych, muzycznych, plastycznych – komentuje dyrektor GOK.

Zobacz też: Włodarze Rytra i Podegrodzia: bez ścisłej współpracy nic jako region nie ugramy

- I myślę, że kulturę trzeba rozumieć inaczej. Nie wszystko należy przeliczać na pieniądze. W tym wypadku koszty budowy i utrzymania zwrócą się właśnie poprzez edukację kulturalną. Na pewno będzie to też sposób na utrzymanie czasu wolnego naszych talentów, które wokół nas są. Tych młodych dzieci - mówi z mocą.

Centrum kultury będzie sąsiadowało z funkcjonującą już halą widowiskowo-sportową w Łącku. 1 kwietnia będzie otwarcie ofert w przetargu na realizację zadania. Według szacunków przedsięwzięcie ma kosztować ok. 30 mln złotych. Gmina na razie ma zabezpieczoną tylko część tej kwoty – 10 mln zł. Samorząd liczy na dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Miejscowi już rozmawiali na ten temat w trakcie Spotkania Góralsko-Lachowskiego, które odbyło się w minioną sobotę właśnie w Łącku.

Więcej szczegółów w materiałach filmowych.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu